| Alex1114i48 a întrebat:

Salut TPU, am cumpărat o mașină vânzare cumpărare și am schimbat și numărul de înmatriculare și avea deja rovinieta cu numărul de înmatriculare vechi, mai este valabilă rovinieta? Eu am verificat pe aplicația etarife cu noul număr de înmatriculare și seria de șasiu și îmi apare că am rovinietă valabilă, acum nu stiu ce sa zic, vreau să mă asigur că chiar este valabilă.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trimiti acesasta cerere catre cnair pentru modificare de numere,

http://www.cnadnr.ro/......atriculare

si rovignieta ramane valabila

| Alex1114i48 explică (pentru suntserios):

Și unde trimit pe ce adresa?

| suntserios a răspuns (pentru Alex1114i48):

Ai pe pagina de contact

http://www.cnadnr.ro/ro/contact

| Alex1114i48 explică (pentru suntserios):

Știi cumva și în cat timp primesc răspuns?

| suntserios a răspuns (pentru Alex1114i48):

Eu am primit in 4 zile lucratoare confirmarea inapoi pe mail.

Sa atasezi la mail si o copie dupa talon

| RovinietaDotOnline a răspuns:

Rovinieta insoteste seria de sasiu. Schimbarea numarului de inmatriculare nu afecteaza valabilitatea rovinietei.

Poti informa autoritatile respectiv CNAIR de schimbarea numarului pentru linistea ta, dar nu vei lua amenda nici daca nu o faci.
Verificarea in trafic - camere / echipaje mobile - o sa arate ca acea serie de sasiu are rovinieta in valabilitate.