| Mihai1810 a întrebat:

Salut, daca filmez pe cineva in trafic care incalca legislatia poate fi sanctionat? Filmarea e facuta cu telefonul.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si uite asa avem multi ca tine care incalca dreptul la intimitate al cetateanului drepturi reglementate prin GDPR, dar daca toti marlanoii au camere acum la tel ce sa-i faci.
Ti-a facut ceva ala de a incalcat regula de circulatie? a avariat sau accidentat pe cineva? atunci ce va bagati toti astia de va credeti voi legiuitorii mai judecatorilor! Voi nu gresiti?
Ca multi aveti harburi care lasa dara de fum sau de rugina in urma si voua ar trebui sa va faca altii filmulete

| Mihai1810 explică (pentru Simpatic):

Filmarea e facuta in spatiul public deci nu se incalca niciun gdpr. Nu a accidentat pe nimeni pentru ca am franat la limita. Cat despre masina poate faza cu harbul se aplica la tine, conduc o masina fabricata in 2016

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai1810):

Ai avut vreodata o masina luata de noua? eu am detinut mai multe doar asa ca sa stii ce harburi am eu, degeaba e fabricata in 2016 si e si din Germanica, are peste 200k km si e luata de la samsar...Alta e daca ai luat-o tu de noua crede-ma! eu nu zic ca sa ma incred chiar am masini noi si stiu care-i diferenta enorma intre nou si sh.
Cat despre era sa intre in mine chestii de astea se intampla zilnic si mie si oricui pentru ca sunt destui dobitoci pe sosele care datorita speculatiei prostiei isi permit o vechitura de 2 lei la un pret de laptop bun, si astfel sunt pline soselile de prosti si de greseli. Cumpara scarbele ceea ce altii arunca, fara sa bat in tine si in nimeni de aici dar popoarele civilizate printre care si nemtii dar nu numai, arunca la 5 ani masinile dupa ce au mers enorm cu ele pentru a din anul al 5-lea numai au garantie la masina si tot cam de atunci incep sa pice piesele la acele masini si iata ca in speta in general sunt multe dieseluri, ca alea sunt caii de tras si de kilometraj mult, mult prea mult, daca te gandesti ca in 5 ani unii au facut acolo 300.000 de km, cand faci in Romania km astia? Deci primesti o masina "noua" ca an cum zici si tu despre a ta dar ea e mai rulata ca una din tara luata de noua in 15 ani...deci despre ce vorbim, prosti sunt care cumpara vechiturile alora.
Pe de alta parte faci cum consideri tu cu filmarea.
Dar iti zic nu rezolvi nimic si din pacate si mie mi s-a intamplat nu odata nu de doua ori sa intre aproape in mine un prost si crede-ma eu chiar investesc in masini, numai reviziile la reprezentanta te omoara, ca sa numai zic ca sunt pescari si alti inculti asemeni cu masini "tari" care fac reviziile in fata blocului la mecanicul nea caisa, deci m-ar durea tare sa ma boteasca cineva, dar ce sa-i faci nici nu poti sa omori un om pentru asta desi pe moment ai crede ca asta merita.
Revenind la intrebarea ta, ei zic ca nu are in instanta greutate, dar in cazuri grave eu zic ca are, nu degeaba la filmari cand se comit contraventii grave sau infractiuni dupa ce vad filmarile politia se autosesizeaza, de ce oare?
Adica daca filmezi sa zicem cu o camera de bord pe cineva care in mod voit si repetat trece la nivel cu cale ferata pe langa bariere sau la semafor pe culoarea rosie, politia il va depista si il va sanctiona.
Deci e un vid legislativ dar iata ca exista implicare din partea autoritatilor astfel incat nu putem spune ca filmarile nu conteaza.

| Mihai1810 explică (pentru Salontanul):

Eu ma refeream la o filmare facuta cu telefonul nu cu o camera de bord.

| Salontanul a răspuns (pentru Mihai1810):

Orice filmare este legala daca se pastreaza pe elementul pe care s-a facut (memorie interna sau microSD) si se expertizeaza. Politistii se cam feresc spund ca nu-i legala dar mint. Postarea unei filmari (fotografii) pe net fara blurarea fetelor si a numerelor de inmatriculare este ilegala.

| sierra1 a răspuns:

Din păcate, legea nu ia in calcul (ca probă) filmări cu aparatură neautorizată/instalată-neautorizat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca filmezi in trafic pui pe facebock filmarea si de acolo televiziunile o fac publică.

| OkoJiko63 a răspuns:

Salut! Da poti, ai putea citi regislatia rutiera!