| Alin_Berghian_1994 a întrebat:

Salut daca imi pun stickere, sau fibra de carbon pe capota la masina trebuie sa o omolghez?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic ai voie sa schimbi culoarea caroseriei fara sa o omologhezi, daca schimbarea e pe mai putin de 30% din suprafata 'vopsibila' a masinii. Asta doar teoretic, un prieten a luat avertisment de la politie pentru ca avea capota desenata la aerograf pe fond gri, iar masina era neagra. Daca vrei imitatie de carbon, se gasesc mai multe culori, daca pui folie in culoarea masinii nu au ce sa-ti faca.

5 răspunsuri:
| Maioru a răspuns:

Orice modificare adusa unei masini la caroserie in afara acelora facute de constructor trebuie adusa la cunostinta si facuta modificarea in carte de catre RAR

| ombladon a răspuns (pentru Maioru):

Daca-mi pun coada de rechin sau un abtibild cu Nike pe masina, trebuie omologata RAR?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca schimbi culoare la 30% din suprafata masinii trebuie omologat

| Alin_Berghian_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ar arata fain cu fibra de carbon alba? culoare la masina e alba

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alin_Berghian_1994):

Mai bine ar arata cu negru... Dar poti incerca si cu alb