| Dog5 a întrebat:

Salut! Dacă masina mea merge 17, 5 km cu un litru de benzina care ar fi procentul consumului? Precizez ca am un fiat Punto sporting 1.2 benzina:

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus va avea un consum de cca 5, 71 litri pe 100 de km.
P.S. Nu este vorba de procentaj ci de consumul in litri/kilometri, de regula consumul la 100 km.
Acesta poate diferi in localitati fata de exteriorul localitatilor, in functie de drum, viteza, etc.

| Simpatic a răspuns:

In conditiile expuse de tine si anume 1 litru consum la 17.5 km, atunci masina ta consuma:

5.71 litri /100 de km

ceea ce este un consum relativ mic!

| relian a răspuns:

Pe la scoala nu ai trecut? La matematica regula de 3 simpla, stii despre ce vorbesc?
Foloseset netu asta sa mai stii si ceva util, nu doara birfa si intrebati cand sa mergeti la baie laughing
Procentual se calculeaza la suta de km.

17.5 km (A)... faci cu 1.2 L benzina (B)
100 km (C)... faci cu X L benzina

X=( BxC ) : A = (1.2x 100 ) : 17.5 = 120 : 17.5 = 6.8

Deci consumul va fi de 6.8% adica cu 6.8 litri de benzina vei face 100 km, ok?
Cei care au raspuns probabil citesc numa ce vor ei laughing nu stiu de unde le-a dat lor 5.71, banui ca nu au pus 17.5 km au bagat de la ei din top doara 17 km

Deci regula 3 simple, formula este simpla.Banui ca nu esti doar la gradinita laughing,deci ai net,ai calculator,mai pune si invata,macar sa cauti,asta daca sa zic unele chestii nu le stii, poti cauta. Daca cauti pe google in romana, cum se calculeaza nu stiu ce chestii, ai fi gasit, ai fi pus doara cifrele si aia tiar fi dat mura in gura.
Dar banhui ca unora nu va pasa, chiar de va faceti de cascadorii plinsului laughing ce conteaza ca nu stii chestia asta simpla.