| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Dacă stau în Italia de câteva luni, pot da de permis aici?
Adica gen sunt român și vreau să dau de permis italian.
Dacă da, cum?
Sau cum pot face să am buletin, tot de Italia?
Vă rog Ajutor!

4 răspunsuri:
| Andrei007007 a răspuns:

Depinde de legislatia din Italia, citeste legile de acolo si o sa afli e cel mai simplu mod de a sti cu exactitate ce trebuie sa faci

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ambasada României din Italia si întreaba i pe ei.

| Roxxxxx554323 a răspuns:

Dacă ești capabil să înțelegi și să vorbești foarte bine pentru a susține examenul, da. Plus că ai nevoie de rezidență!
Pentru buletin trebuie să ai contract de închiriere de minim 1 an, cu acel contract mergi la primărie și înaintezi actele. Și în timp de aproximativ 30 de zile vei fii căutat la domiciliu de 3 ori pentru a dovedi că locuiești în acel loc.
Informațiile sunt din propria experiență! Sper că te-am putut ajuta.

| badpanda a răspuns:

Iti faci mai intai rezidenta in "Comune".Au lista cu toate documentele necesare.
Apoi te inscrii la o scoala de soferi urmezi cursurile si sustii examenul teoretic si practic.