| lentzig a întrebat:

Daca vreau sa inmatruculez masina pe numele mamei, pensionara, fara permis cam cat voi plati? Este vorba de un ford ca. Eu am 20 de ani si daca pun masina pe numele meu am auzit ca e foarte scumpa asigurarea. Totusi, de asemenea am auzit ca si daca pui masina pe numele unei pers fara permis, asigurarea e mai mare. Multumesc celor care au rabdare sa ma lamureasca.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inmatricularea e la fel indiferent de varsta proprietarului daca e cazul sa platatesti taxa de timbru.

diferenta e insa la asigurari unde persoanele peste 30 ani platesc mult mai putin.

treaba cu permisul nu are nicio relevanta in ceea ce priveste pretul asigurarii.

| lentzig explică (pentru suntserios):

Inca sunt nedumerita. Daca proprietara va fi mama, care nu are permis, iar eu voi fi utilizatorul, in momentul realizarii asigurarii se va lua in calcul faptul ca eu sunt utilizator (deci pret mai mare) sau asigurarea va fi conforma varstei proprietaruluil (pret mai mic, peste 30 de ani), multumesc

| suntserios a răspuns (pentru lentzig):

Nu conteaza cine utilizeaza masina, asigurarea se face pe numele proprietarului