| alexR0 a întrebat:

Am din nou nevoie de ajutorul cunoscatorilor. Am un peugeot 407 inmatriculat, dar nu are platita taxa de mediu.
Din pacate asigurarea este foarte scumpa si nu imi mai pot permite sa o platesc. Stiu ca masinile cu taxa neplatita se pot vinde cu procura, daca as "vinde" masina mamei mele, cine ar plati asigurarea?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asigurarea este platita de cel din talon. Punct.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Orice mașină se poate vinde cu procură. Asigurarea o va plăti cumpărătorul. Dar cu siguranță, îți va reține din prețul tranzacției echivalentul taxei de mediu, pe care tot el urmează să o plătească. Deci o să cam dai degeaba mașina aia. Mai bine o vinzi la dezmembrări, poate iei un preț mai bun. Sau la „rabla" și iei cupoanele.

| alexR0 explică (pentru mihai69):

Vreau sa ii dau masina mamei ca sa platesc mai putin la asigurare, nu vreau sa o vand...eu am luat permisul de un an de zile si asigurarea e foarte scumpa pentru mine. masina are taxa neplatita, deci nu o pot trece direct pe numele mamei pentru ca ar plati taxa d mediu

| mihai69 a răspuns (pentru alexR0):

Ori o dai (donație), ori o vinzi - tot aia e: mama ta va plăti taxa de mediu ca s-o poată reînscrie pe numele ei (și implicit să plătiți o asigurare RCA mai mică).
Fă socotelile: face asigurarea mai mică (pentru un număr de ani cât mai ții mașina) mai mult, sau mai puțin decât taxa de mediu?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru alexR0):

Asigurarea este platita de cel din talon. Punct.