| Callxxbbas a întrebat:

Salut, de 2 saptamani mi-am cumparat un mercedes c220 2003 2.2 diesel automat, 298 k km reali, l-am verificat pe car vertical, nu are accidente sau alte prostii, motorul ii merge rotund, masina trage perfect si in sport si in confort, nu ii scuipa ulei pe la motor absolut nimic, intrebarea mea e, asta de unde am cumparat-o a adus-o din Germania, ma cunosc cu el, nu e omul care sa dea tepe, are si niste foi cu investitii din 2017 pana in prezent la un total de 1230 de euro, ca sunt adevarate sau nu asta nu stiu, sunt in germana nu-mi dau seama ce investitii au fost facute in masina, cert e ca pe drumurile noastre care sunt vai de mama lor masina merge perfect, nu se aude nimic, i-am zis la cati km trebuie sa-i fac schimbul la cutie si mi-a spus sa nu umblu doar atunci cand incepe sa faca fite, sa schimbe intarziat etc, ea in momentul asta merge perfect, nu se simte cand schimba, schimba in 2000 daca mergi usor si 3000 si ceva daca mergi putin mai tare, in sport un 4000 cam asa, ma poate lamuri si pe mine cineva cum sta treaba cu motorul de pe masina asta? Cand sa ii fac schimbul de ulei la cutie etc. masina arata si merge bine mi-ar parea rau sa o stric ca prostul

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

La transmisie ca asa se numeste, nu se numeste cutie, cutie este aia de pantofi laughing deci nu faci nimic niciodata, nu schimbi nimic, nu te atingi de transmisia aia decat daca se strica, daca se intampla ceva.Transmisia este inchisa nu poti umbla la ea, cauta in manual si vezi ce scrie.
La motor schimbi uleiul cand trebuie, adica cand pui ulei pe bidonul ala de ulei scrie cati km sa mergi cu acel ulei, deci poti sa schimbi la 5 mki sau la 30-40 de mii km fctie de ce ulei folosesti.

Uleiul la motor verifici tu scoti joja daca are,unele masini nau nici joja, dar a ta de are scoti pui pe un servetel si vezi ce culoare are uleiul ala, daca este rosiatec atunci e bun, mergi cu ea cat ti-a zis ala ce tia vanduto, asta daca ti-a zis, daca nu mai mergi vreo 5 mii km dupa schimbi tu si pui ce doresti, dar de vascozitatea ce spune fabrica.
Deci la transmisie nu te lua dupa toti "cunoscatorii"citeste cartea masinii, iti zic eu care locuiesc unde is numa masini asa cu transmisie automata si unde nimeni nu atinge transmisia, decat daca se intampla ceva.
La o transmisie automata pur si simplu nu ai ce sa intretii, nu ai ce, nici fluidul ala nul schimbi pentru ca nici nu ai pe unde laughing acel fluid si dupa ce moare toata masina si peste 50 de ani sau 100 de ani va fi bun.
Nu spun eu asta o spune fabrica.Tu fa ce crezi, dar acu o zi doua era cineva pe aici care s-a apucat sa schimbe fluidul la transmisie tot asa automata si ca nu-i mai merge, ala ce ia schimbat a ajunstat nu stiu ce laughing si acu statea si se uita la masina.
Deci la transmisia aia cum am spus nu te atingi de ea.Cand o sa fie ceva problema iti spune masina singura, o sa apara in bord daca ai probleme.

| Digikey a răspuns:

Te costa mai mult o revizie la Mercedes decat ai dat tu pe masina.

| Callxxbbas explică (pentru Digikey):

Nu conteaza frate cat ma costa, nu asta e problema, ma intereseaza cand le schimb, nu ti fa griji de cat ma va costa happy

| Digikey a răspuns (pentru Callxxbbas):

Esti barosan daca ti-ai luat cazan de 500 de euro si nu te intereseaza cat te costa revizia.

| Digikey a răspuns (pentru Callxxbbas):

Daca ii faci plinul ii dublezi valoarea.
rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dăcă vrei s-o păstrezi pe termen mai lung,, fi realist u ea, masina are aproape 20 de ani. Du-te la un doctor bun și independent de vânzător, fă-i o vizită medicală in amănunt,, apoi pune-l să-i schimbe toate lichidele din ea,, să-i ungă șurubelele și să-i facă un tune up

| Callxxbbas explică (pentru anonim_4396):

Urmeaza sa fac si chestia asta, vreau sa merg cu ea in reprezentata macar sa fac ceva calumea, dar eram curios sa aflu cam la cati km se schimba uleiul din cutie

| badpanda a răspuns:

Eu am avut W202 din 2004 am vandut-o la 600. 000km si motorul inca era perfect, fara consum de ulei si pornea la sfert la -20 grade.
Uleiul la cutie automata si filtrul se schimba la 60.000 km.Nu exista inca ulei etern.
Intra 6 litri.Gasesti 3 in convertizor si 3 in baie.Sunt putini mecanici care stiu sa scoata uleiul din convertizor, eu mi-am facut singur schimburile la 10.000 ulei si filtre, 60.000 cutie, 100.000 diferential.
Am vandut-o acum 5 ani din cauza la tabla si rugina.Am tinut-o cam 6 ani si in afata de consumabile nu am bagat bani in ea.Foarte comoda.
Inca mai circula.
Ignora-l pe Relian, este cel mai ignorant user intalnit vreodata pe un site. Pana acum cativa ani mergea cu bicicleta ca era somer, de cand este sofer pe camion in Spania si-a luat si el un haudi si s-a trezit si expert auto multimarca peste noapte.