| Martsje a întrebat:

Funda! Cine imi poate spune cat ulei intra intr-o cutie automata de Mercedes A 170 pentru a face schimbul (de ulei)?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra 5,7 litri daca mecanicul stie sa scoata si uleiul din convertizor.
Pe la noi prin service-uri (chiar Mercedes)se schimba doar 3 litri ca le este mai usor.
Merge ulei
1) Getriebeöl ATF 28-CVT A 001 989 46 03 (il gasesti la reprezentanta MB)
2) Fuchs Titan ATF CVT
3) Shell CVT Fluid 0282

| Martsje explică (pentru anonim_4396):

Si ce se intampla daca pui mai mult ulei decat trebuie ( aproximativ 500 ml sa zic)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Martsje):

Daca este doar 500ml nu se intampla nimic.

| HereToHelp a răspuns:

Depinde daca il schimbi sau completezi. Ai joja, tija aia metalica care iti indica nivelul uleiului. Aia e gradata, iti spune cand sa te opresti. Succes!