| Mari0o842 a întrebat:

Salut! De ce nu am demaraj la scuter 80cc? Setul este nou, carburator de 17, 5. De menționat, cred ca intra aer fals pe la semeringuri, am mai închis gura de la filtru ca să meargă mai bine.

Răspuns Câştigător
| StefanSilviu a răspuns:

Problema lipsa de demaraj la scuterul tău de 80cc poate fi cauzată de mai multe factori, iar potențialul intrării de aer fals prin semeringuri ar putea fi unul dintre acestea. Iată câteva posibile cauze și soluții:

Aer fals prin semeringuri: Intrarea de aer fals prin semeringuri poate afecta amestecul de combustibil și aer, ducând la o ardere inadecvată și la lipsa de putere. Pentru a rezolva această problemă, ar trebui să înlocuiești semeringurile pentru a stopa scurgerea de aer.

Reglaj incorect al carburatorului: Un carburator reglat incorect poate duce la o amestecare inadecvată a combustibilului și aerului, ceea ce poate afecta puterea motorului. Verifică setările carburatorului și asigură-te că sunt conforme specificațiilor producătorului. De asemenea, poate fi necesar să cureți sau să înlocuiești filtrul de aer pentru a asigura un flux adecvat de aer.

Probleme cu sistemul de aprindere: Problemele cu bujiile, cablurile de bujie sau bobina de aprindere pot afecta performanța motorului. Verifică și curăță bujiile, înlocuiește-le dacă este necesar, și verifică cablurile și conexiunile pentru a se asigura că sunt în stare bună.

Probleme cu combustibilul: Combustibilul de proastă calitate sau vechi poate afecta funcționarea motorului. Asigură-te că folosești combustibil proaspăt și de înaltă calitate, conform specificațiilor recomandate de producător.

Probleme cu admisia sau evacuarea: Blocările sau restricțiile în sistemul de admisie sau evacuare pot reduce puterea motorului. Verifică și curăță sistemul de admisie și evacuare pentru a elimina orice blocare sau restricție.

Dacă după verificarea și remedierea acestor posibile probleme scuterul tău încă are probleme de demaraj, ar fi recomandabil să consulți un mecanic specializat pentru o diagnosticare mai detaliată și pentru remedierea problemei.

| Mari0o842 explică (pentru StefanSilviu):

Un ambreiaj nou, o altă combinație a arcurilor sau role la variație mai ușoare nu ajută?

1 răspuns: