| MarioDePeTPU a întrebat:

Salut,de ce se aprind bujiile incandescente intermitente la audi a4 b7 2 0 BPW? Injectoare ori something? În mers se aprind!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca are filtru de particule, poate fi vorba de o regenerare in curs.
Dar poate fi si de la injectoare. O diagnoza te-ar lamuri.

4 răspunsuri:
| MarioDePeTPU explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok,revin marți după ce le refac, daca e vorba de DPF pot merge la un drum lung cu bujiile aprinse(in caz ca se aprind iar) cu viteza a3 si la 3mii ture ca sa il regenerez?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MarioDePeTPU):

Da, mergi constant la 2500-3000 rpm, și ar trebui să se regenereze.
Verifică dacă se aprind stopurile atunci când calci frâna, că și din cauza contactului de la frână poate clipi spirala bujiilor.

| MarioDePeTPU explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Totusi ce legătură are spirala cu stopurile?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MarioDePeTPU):

Așa e făcut la unele VAG-uri, când nu mai funcționează stopurile pe frână, clipește acea spirală pentru a atenționa șoferul.