| ciuca2 a întrebat:

Salut. De ceva timp observ ca ralantiul intarzie sa scada la valoarea normala.
Deci,pornesc masina,ralantiul este normal,iar daca o turez si apoi iau piciorul de pe acceleratie,scade pana la aprox 1700, sta acolo vreo 5 secunde apoi scade pana la valoarea normala.
Uneori scade normal, uneori sta mai mult de 5 secunde.
Iar daca masina se afla in miscare si o scot pe liber, scade turatia pana la ralanti apoi creste pana la 2000rpm si acolo sta.
Pe tester nu am nici o eroare,masina porneste impecabil, ralanti stabil dar mare uneori.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Relanti si maşalier - in trecut se folosea marsalier si ralanti. S.a mai schimbat vorba acum

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu există pierderi de putere, nu există erori, nu se aud sunete ciudate, stai liniștit.

| ciuca2 explică (pentru Frank51):

Ai dreptate. In rest masina merge, porneste si functioneaza impecabil. Dar ma deranjaza ralantiul care face uneori figuri