| anonim1 a întrebat:

Salut.am un ford focus, 2001, diesel, 250000, acum 2 ani cand mi-am cum masina am schimbat cureaua de distributie dar pompa de apa nu.Acuma se aude acolo la role undeva ceva vajait de rola sau curea. o fi pompa de apa? trebuie schimbata distributia din nou? am facut 24 mii km in 2 ani.imi poate trimite careva o schema sa stiu care i cureaua de distributie? cand am mers cu mecanicul la magazin, el a cumparat 2 curele (nu erau la fel, una era mai lata si una mai ingusta si mai groasa), le-a schimbat pe amandoua, am vazut eu.acum sa mai schimb pompa de apa sau sa o las pana l aurmatoarea schimbare de distributie? cineva mi-a zis ca pompa de apa nu ii pusa pe distributie, se poate? lamuriti-ma va rog, mrs

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pompa de apa este pusa pe cureaua de la auxiliare nu de la distributie, adica aceea a doua care a schimbat-o, care este si de la aerul conditionat si asa mai departe.

Acel vajait de rola eu cred ca este cureaua de la alternator care daca nu a fost schimbata in 24.000 de km ai toate sansele sa faca asa fiindca aceea se strica cel mai repede. Nu pot spune exact fara sa vad dar cel mai sigur cureaua de la alternator este!

| Homye18 a răspuns:

Salut, e posibil ca pompa de apa sa nu fie pe distributie pusa dar sa fie pe cureaua de accesorii. Cele doua curele achizitionate de mecanic au fost de distributie si de accesorii. Oricum daca producatorul recomanda inlocuirea pompei de apa o data cu distributia ar fi trebuit sa o schimbi. Acum e posibil sa fi nevoit sa schimbi din nou distributia. Pentru scheme si manual de reparatii iti recomand sa accesezi forumul posesorilor de ford: http://www.clubford.ro/index.php. Cred ca ei ar fi cei mai in masura sa te ajute cu o schema sau ceva.

| anonim1 explică:

Inainte se auzea asa un scartait de curea(la pornire cam 2-3 min), iar acum de cand se aude zgomotul ala de rola nu se mai aude scartaitul de curea