| Silviu005 a întrebat:

Astazi am schimbat si eu tot kit-ul de distributie (Curea distributie, pompa de apa si rola intinzatoare). Iar cand am ajuns la mecanic sa iau masina, mi-au fost date piesele vechi inapoi si am observat ca vechea curea de distributie nu prezinta fisuri, crapaturi si asa mai departe, desi el mi-a spus ca a schimbat-o. Credeti ca se poate ca o curea de distributie "veche" sa nu prezinte fisuri decat putin sterse niste litere din scrisul de pe ea? Au fost rulati 60k km cu ea. Ati mai intampinat asa ceva? Cunoasteti pe cineva care a trecut prin asta? Am niste dubii si as dori niste pareri. Multumesc!

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Eu ar trebui sa schimb distributia la 210.000 ca asa scrie in cartea masinii vag 2.0 CR.Am schimbat-o la 168.000 ca avea 7 ani, si tot aveam ceva timp liber intr-o sambata dupa masa.
Arata foarte bine cureaua veche, la fel si rolele si pompa de apa.

| Silviu005 explică (pentru xerxes1):

Multumesc pentru raspuns. Mecanicul mi-a spus ca a fost putin murdara cureaua si a mai sters-o el, dar oricum arata de zici ca e noua. Nu vreau sa ma dau mare spunand asta, sunt doar in dubii ca nu mi-a schimbat-o. Deci sa inteleg ca, cureaua de distributie nu trebuie neaparat sa se uzeze ca sa fie schimbata, nu? Probabil ca arata bine doar pe exterior, dar poate ca, cauciucul in interior este imbatranit si din acest motiv trebuie schimbata. Eu nu sunt mecanic si nu prea ma pricep la masini, dar toate piesele pe care le-am schimbat la acest mecanic au fost in regula si nu am avut probleme cu masina. Consider ca este de incredere si mi-a schimbat-o, dar stii si tu in ce lume traim, nu se stie niciodata. Multumesc mult pentru raspuns. happy