| ALYR222 a întrebat:

Salut, de curand am implinit 18 ani si am luat si carnetul de sofer. Am primit de la parinti un Hyundai getz cu motor de 1.1, 67 cp din anul 2007.
As dori sa imi spuneti ce modificari as putea face masini pentru a creste fiabilitatea si puterea masini. Stiu ca masina este destul de veche si nu merita investita dar asta e dorinta mea.
Dau funda celui mai bun raspuns, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| heddy10 a răspuns:

Poti incepe cu un filtru de aer, nou, eventual daca gasesti ceva mai sport. Cauta pe epiesa.ro.

Nu prea ai ce sa ii faci pentru ca e motor mic si nu iti permite sa te "misti" prea mult.

Doar sa schimbi consumabilele si sa o pui la punct, sa mearga bine. E o masina care sa te duca din a in b, fara artificii.

Eventual daca ai ceva buget, uita-te la clipul asta, poate ajuta.

https://www.youtube.com/watch?v=0Vh-3rI1D7c

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ii schimbi motorul nu prea vad ce ai putea sa ii faci

| JackR a răspuns:

Se duce unul cu un Getz la un atelier de tuning si ii zice tipului de acolo:
- Vreau sa-mi tunezi masina! Sa aiba vreo 200 de cai, sa prinda 280 km/h, pune-i frane cu discuri ventilate, diferential autoblocant, evacuare sport, jenti de magneziu de 21", spoiler, capota de fibra de carbon, faruri directionale cu xenon si ce mai crezi tu ca trebuie, plus vopsea "cameleon". Cat ma costa si cat dureaza s-o faci?
Si tipul de la service zice:
- Te costa 25 de Euro si e gata in 3-4 ore!
La care proprietarul de Getz zice:
- Faci misto de mine!
Si tipul de la tuning:
- Corect, dar tu ai inceput!