| WoKy a întrebat:

Hei TPU
Ce parere aveti legat de masina din link?
https://home.mobile.de/K-SALITI-AUTOMOBILE#des_248024193

E scumpa intretinerea pentru un motor de 2.0? Dar asigurarea pe un sofer cu experienta 21 de ani?
Merita investita?

Răspuns Câştigător
| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Salut! Masina e ok, ca si model, motor, an de fabricatie etc. Problema este ca are aproape 300 de mii de km... Nu ca ar fi extrem de multi, dar, totusi este un diesel cu multi km, care probabil a avut cativa proprietari ce au exploatat acel motor in mod diferit. Unul poate mergea subturata cu ea, altul poate o tura mai mult decat trebuia, lucruri care nu sunt benefice pentru componentele motor. Trebuie sa iei in calcul foarte multe variante la o masina care are un astfel de numar de km. Pretul este unul... mic, poate prea mic, probabil ca va mai trebui sa investesti cate ceva in ea dupa achizitie. Motorul este fiabil, daca este intretinut asa cum trebuie, daca i se face schimbul de ulei periodic, daca celelalte consumabile sunt schimbate la timp etc. Cel mai bine, inainte de achizitie, o poti duce la un mecanic sa o verifice. Diesel este foarte avantajos din punct de vedere al consumului, dar are un sistem mult mai complicat decat motorul pe benzina. De aceea este absolut necesar, inainte de achizitie sa o duci la mecanic sau chiar reprezentanta. Este un pret mic daca iei in calcul faptul ca s-ar putea sa iti iei o durere de cap pentru urmatorii cinci ani sau o masina buna, fabila. Asigurarea? Fa-i un calcul online! Dar o poti trece pe numele unui parinte/unchi si vei plati mult mai putin. Sper ca te am ajutat! happy

| WoKy explică (pentru Iancu_Silvan_1996):

Cu privire la mecanic... nu stiu ce sa zic. Nu ma descurc cu nemtestele s.o duc.
Numarul de kilometri e destul de maricel insa nu gasesc ceva pe masura asteptarilor si pana in 3500 euro deci asta ar fi cea mai plauzibila

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns (pentru WoKy):

Poti gasi si in Romania masini pe masura la 3500. Nu trebuie sa te arunci in necunoscut doar de dragul de a spune "am luat-o din Germania".

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns (pentru WoKy):

Uite aici, un exemplar.
https://www.autovit.ro/......GnhiZ.html

| WoKy explică (pentru Iancu_Silvan_1996):

Nu e vorba ca "draga Doamne am luat-o din Germania"... deloc. locuiesc aici si am nevoie de una.
Ma rog. Am luat o Mazda 3 din 2006 cu 160 de mii asptect interior exterior genial. 4000. sa vedem ce zice in timp.

5 răspunsuri:
| Claucs a răspuns:

Intretinerea motorului e medie, aigurarea o sa fie maricica, dar A3-urile sunt de obicei rezistente, ca greu.
Consumul e mic.
Investitia merita 99%.