| Xmanghio a întrebat:

De vreo doua saptamani ii caut sotiei o masina de oras. Ma uitam la un Polo si mi-a gasit un prieten care locuieste in Germania un Polo 2002 cu motor 1.4 benzina (nu am inca poza de pe talonul din Germania sa vad ce motor este). Masina este a unei doamne si are 53. 000km. O sa verific luni istoric de service sa vad cum arata... Estetic masina arata f bine: climatronic, incalzire scaune si foarte ingrijita.
Voiam sa va intreb ce parere aveti despre motor? O sa circule 95% urban. Nu am vrut diesel pentru ca toate au filtru de particule si mi se pare f sensibil un motor diesel pentru utilizare aproape exclusiva urban. Motorul de 1.2 benzina mi se pare mic, dar cel de 1.4 mi se pare exact ce trebuie pentru urban si fara pretentii de viteza si depasiri :-) Cum vi se pare acest motor in conditiile de mai sus. Merci!

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Masina ar fi perfecta pentru oras, dar, 53000km la o masina din 2002 mi se pare manareala la kilometraj. Daca prietenul din Germania a gasit-o pe un site, intreaba-l cine vinde masina. Daca e un particular, poate e in regula. Daca e "Händler" e mai riscant. Majoritatea parcurilor auto de aici sunt detinute de turci care fac o gramada de smecherii.

| Xmanghio explică (pentru ardnaxur1961):

Este o doamna care locuieste langa locul lui de munca. A vazut ca masina sta de cateva luni (ea si-a cumparat o masina noua). Mi se pare si mie cam putin; o sa verific dupa serie si sa vad ce apare si in cartea service (daca de exemplu in 2002-2004 cand era inca in garantie a facut 30. 000km sau doar vreo 5. 000km atunci e destul de clar). Dar nu e de pe site sau handler; este persoana fizica...
Pe motorul asta sunt ceva probleme specifice (consum de ulei, etc)?

| xerxes1 a răspuns (pentru Xmanghio):

O sa aiba problemele specifice varstei chiar daca are km putini.

| Xmanghio explică (pentru xerxes1):

Evident! Nici nu ma astept sa fie ca una de 2 ani la km astia. Ma astept ca ceva furtune sau poate o bucsa mai intarita... masina a stat din februarie pe loc si asa a vazut-o prietenul meu; a cautat proprietarul care era tot plecat pe la lucrari si a vb de masina. Sa vedem. Eram curios daca vreunul din voi are aceasta motorizare ce pareri are despre ea/utilizarea aproape exclusiv in oras. Multu’

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Xmanghio):

Daca a mai si stat cateva luni, probabil afara, e bine sa te uiti pe dedesubt, sa nu fie ruginita. Umiditatea din Germania mananca tot!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E suficient pentru o femeie si pentru oras