Ce inseamna mașină diesel fără filtru de particule? Este ok dacă nu are filtru?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este deloc ok, dimpotriva.
Masinile diesel moderne, adica de prin ultimii 10 ani au acest filtru de particule pentru a reduce arderile eliberate de motorina in atmosfera. Daca masina are din constructie acest filtru si el este eliminat inseamna ca masina polueaza multe peste normele admise si e ilegal sa mergi asa cu ea.

| DeMicUnCălător a răspuns:

E foarte okay fără filtru de particule.
Motorul respiră mai bine, consumă mai puțin și ține mai mult

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

În timp ce motorul arunca in aer particule extrem de toxice pe care le respiram pe urma. Foarte okay fara filtru. Sa nu mai zic că amenda pentru anulare filtru e de 5000lei

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Intrebarea nu este despre consecințele lipsei filtrului.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Fix despre asta e vorba

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Orice întrebarea sau afirmație poate fi intrerpretată in foarte multe feluri,
Băiatul a intrebat dacă o mașină pe motorină fără filtru de particule este ok. Iar răspunsul este DA,
Că există multe efecte secundare, Si asta e adevărat.
Efecte secundare există și la mașinile electrice.
Tot ce inventăm pentru confortul nostru aduce căteve benifici și mult mai multe efecte secundare

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Boss filtru de particule nu e pentru confort. Eu pentru sănătate să nu murim axfisiati de aia e și ilegal să îl anulezi. Atât timp cât mașină poluează și e ilegal înseamnă că nu e bine. Daca întreții corect dpf o să fie bine și pentru mașină.

Omul habar nu are ce e ăla filtru pe particule, așa că trebuie învățat cum e corect nu jmenuri.

| Aditu94 a răspuns:

Daca masina din punct de vedere tehnic nu da cu fum nici macar putin, nu e nici o problema. Am avut diesel evacuare cap coada goala, injectoarele erau noi si sa fiu sincer mergea mult mai bine. Cu filtru de particule stai cu grijaca daca se infunda trebuie altul..ca nu iese la noxe..in ziua de azi daca vrea, te pica oricum.