| anonim_4396 a întrebat:

Deci, la anul dau de carnet, iar părinții mai vor sa ia o a doua masina pe care sa o folosesc atat eu, cât si ei. Bugetul este de 6000-7000€, sa spunem si as vrea sa aleg pe baza lui dintre urmatoarele masini:
Mercedes C-Class >>>(2007)
BMW Seria 3 >>>(2006)
Audi A4 >>>(2008)
Skoda Octavia (2009, 2010 >>>)
Audi A6 (2005-2008) cu motor 2.0
Vw Golf 6
BMW Seria 5 >>>(2005)
Mercedes E Class >>>(2005)

Nu vreau comentarii gen: e prea puternica pentru un începător.
1) Nu sar de 2000-2400 cm
2) Masina e a părinților, nu a mea. M-au lasat sa o aleg. Doar o voi folosi dupa ce iau carnetul laughing))
Astept parerile voastre...

Răspuns Câştigător
| Cazacu_Marius_1979 a răspuns:

Salut, una din astea BMW Seria 3 >>>(2006)

Audi A4 >>>(2008), parerea mea

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice ai cumpara, alege ceva cat mai nou posibil, ca-n fond ai nevoie de o masina buna, nu o masina veche care la 10 ani de folosinta incepe sa curga, crape, pica si bagi toata ziua bani in ea.
Stiu ca esti foarte incantant de un Mercedes sau BMW din 2005, dar nu uita ca in 2017 astea fac deja 12 ani si sunt vechi, iar motorul incepe sa curga, crape samd.
Oricum, nimeni nu-ti va spune asta, ca se curata si se lustriesc foarte bine cand le iei la proba, dar dupa 6-12 luni incep sa dea rateuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Octavia. In bugetul tau nu cred ca e cazul sa te uiti la masini premium. In mod sigur iei o masina mai ieftina, mai bine intretinuta si cu mai putin km

| cristimihailov a răspuns:

Eu as merge catre o masina mai ieftina ca sa iti ajunga banii si pentru un logan mai vechi care sa fie al tau.

La urma urmei nu pea conteaza daca cade tabla de pe ea. Conteaza sa iti faci treaba

| Ecaterina2016 a răspuns:

Indiferent de model, fiind masina second hand, importanta e starea mașinii ...nu modelul(toate mașinile enumerate de tine sunt bune ca și brand).
E bine de mers intr-un service în care aveți încredere, pentru o inspecție tehnica înainte de a cumpăra masina. Și sa aibă tracțiune pe fata mai ales fiind începătoare.

| ClaudiuNick a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Asta se rezolva. Multumesc ca a-ti mentionat. Am si posibilitatea pentru o masina noua, dar imi doresc ca prima masina pe care o voi conduce sa fie luata in functie de preferintele mele pentru o anumita marcă. Am vazut destui cocalari la volan si mi-a sila de ei. Pentru mine, masina si sofatul reprezintă o pasiune foarte mare.

| Stell99 a răspuns:

Cumpara o masina electrica..Salveaza planeta asta

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Stell99):

De acord dar unde încarcă? Nu avem service și infrastructura în românica noastră pentru așa ceva. Unde o incarca?

| Marina_Daniela_1992 a răspuns:

Decat sa iti ia ai tai o masina cu buget de 6000-7000 E, nu te-ai gandit la viata ta? Pentru un sofer incepator as alege un Renault Clio din 2000, la pret de 2000 euro, daca vei merge singur cu masina, ca incepator, fara experienta, poti sa risti un accident penal si mori asa, asa cum mor tinerii in ziua de azi, tineri inconstienti care beau, se dau mari, sunt vitezomani, urc la volan fara experienta si ghici ce? damn, accident mortal, sa mai vezi la stiri "Un baiat de 18 ani a decedat intr-un accident rutier ca din cauza circula cu viteza marita 220 km/h" mai spui ceva? O masina veche cu 1.2 motor, pe benzina iti trebuie si plus o persoana ( sofer) cu experienta, doar cu vechime de 30-40 ani pe dreapta sa te invete!

| ClaudiuNick a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Ai dreptate. Dar nu sunt genul vitezoman. Un bun prieten de al meu a murit la 3 ani dupa carnet. Avea un S Class. Tatăl meu are peste 30 de ani vechime si ma sfătuieste des in aceasta privinta...

| Marina_Daniela_1992 a răspuns (pentru ClaudiuNick):

De asta iti spun tot, ce e bine si daca nu te cunosc. Sa iti asculti parintii, sa asculti si sfaturile mele, sa nu urci singur la volan, indiferent, sa mergi insotit cu tatal tau pe dreapta sau ruda, pana sa te vada persoana cat de bine stii sa conduci, regulat, sa ai experienta conducand mai mult cu timpul, macar 2 ani sa mergi insotit, trebuie sa fii foarte atent, sa mergi normal cu masina, ca sunt multi vitezomani, nebuni si beti care dau in tine, sa eviti orice ce ar fi, viteza ucide. Ai mare grija, imi pare rau pentru prietenul tau, D-zeu sa il ierte. Chiar si o masina cu motor turbo te poate ucide cum ar fi BMW.happy Nu uita. Sa retii ca viata ta poate fi in pericol.happy O masina mica cu motor 1.2-1.4, e ideala pentru tine.happy

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu mașinile ucid ci oamenii iresponsabili ce le conduc și parterii din trafic care de multe ori ma, întreb cum dracu au trecut examenul auto? Un Renault din 2000 are deja 16 ani, plus ca piesele sunt scumpe. Mai bine își cumpără VW POLO now un SEAT IBIZA now. Niciodata nu as cumpăr o masina franțuzească în detrimentul unei germane. Orice ai conduce, trebuie sa fii atent în trafic! Plus ca o mașină nouă de obicei vine și cu niște senzori de parcare sau camera video ceea ce ajuta un începător. Un motor 1.2 consuma mult dacă masina are caroserie mai grea. Din cele enumerate Audi A4 e masina Bună și cu mai putini ani de uzura...repet depinde si cum a fost întreținuta masina.

| Black38 a răspuns:

Dintre toate de mai sus mai bine ai lua Honda Accord, dacă nu-i nemțească nu înseamnă că nu-i bună.Are și ea aspect și suficiente dotări

| Morrders a răspuns:

Iti recomand una din astea parerea mea e ca astea sunt cele mai calumea... => Audi A4 >>>(2008),Vw Golf 6