| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Mai am abia 1 an pana la carnet si dispun de 5000, maxim 6500€ pentru prima masina. Vreau sa iau un Audi A6 cu un motor de 2.0 (2005-2008), Skoda Octavia de la 2008-2009 in sus sau un Golf 5/6. Cel mai mult vreau A6, asa ca va intreb: cat costa intretinerea la un Audi A6 (2005-2008) cu un motor de 2000cm3? Ma intereseaza taxa RCA, inmatricularea, ITP-ul, schimburi de ulei, consum si taxa de mediu. Va rog! Ofer funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Intretinerea la orice masina te costa cam la fel, depinde ce ulei, paduri de frana si discuri vrei sa folosesti.In rest daca se defecteaza ceva piesele cred ca sunt mai scumpe cele de audi.Dar calitatea lui Audi 6 nu se compara cu skoda sau golf, Audi A6 este net superior ca piese, ca materialu din care sunt facute piesele si asa mai departe.Deci luat asa teoretic un Audi A6 se defeteaza mai greu decat o skoda sau Golf. Ulei in oricare masina poti pune de care doresti.Paduri si discuri de frana la fel tine de tine ce vrei sa pui.Inmatricularea nu stiu, dar probabil in RO tine de capacitatea cilindrica.Ai la Audi 2.0l dar nu ai spus la celeleante.Deci daca si skoda si golf au motor cam de aceiasi L atunci taxele vor fi la fel.Consumul la fel in fctie de ce motor au.Dar ca idee un Audi A6 consuma mai putin decat skoda sau golf daca ar avea acelasi motor.Sa iti dau un exemplu.Audi A4 cu 2.0 T 2012 Face cam 25 de mile pe galon.Audi A6 2.0T 2012 FACE 28 de mile pe galon.Deci acelasi motor, Audi A4 mai mic, deci mai usor, se pare consuma mult mai mult decat un aUDI A6 care este mai greu.Chestia vine de la ce au pe ele acele motoare.iar o masina cu cit este mai scumpa, cu cit este mai superioara ca si clasa au multe chestii pe motor, iar consumul este mult mai bun.Eu cand am vazut nu imi venea sa cred.Bine vorbesc de motoare pe benzina, nu poti compara un motor pe benzina cu unul pe motorina.Deci cand vrei sa cumperi ceva trebuie sa stii din ce an e masina, daca e benzina sau diesel ce clasa e si etc.Ce ai dat tu nu prea le poti compara.Dar daca vrei o masina adevarata Audi A6 aia da masina.Si daca e si din 2008 pai scuze ce sa fac cun golf prapadit sau cu o skoda.Nu stiu dar eu nu consider skoda golf masini, masini sunt doar Audi, mercedes si bmw.Restu sunt imitatii ale acestora.Asta e parerea mea, eu am condus f multe masini asa ca stiu cum merg, cum te simti in ele si asa mai departe.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai doar 5000euro de ce ai vrea sa iti iei o masina premium? cu 5000 euro nu iti iei un A6 in mintile lui. iti iei un cazan alergat 300k in care o sa bagi bani continuu

| EkToR a răspuns:

Poti sa iti iei un Renault megane din 2011 chiar mai mult cu 5-6000 Sunt masini bune pentru inceput nu costa foarte mult piesele si sunt destul de ok la interior adica eu am trecut de la un renault din 2011 la un bmw e36 pentru ca eu imi doream ceva mai sportiv am un motor 2.0 nu consuma foarte mult e destulde ok da nu se comparara interiorul.