| Antton a întrebat:

Salut, dețin un fat bike, am schimbat angrenaj pedalier și am strâns puțin axul pedalier că avea joc. Acum se aude un sunet ciudat parcă nu urcă lanțul pe pinioane, am reglat ambele schimbătoare bine și degeaba, se aude un zgomot ciudat, un țâc țâc ceva de genu când pedalez, aveți idee?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am reglat ambele schimbătoare bine și degeaba se aude un zgomot ciudat un țâc țâc ceva de genu când pedalez"

aș zice că de fapt, le-ai dereglat: lanțul nu calcă pe pinion ferm ci pe jumătate/sfert/... Mai fă-i un reglaj la un service

| Antton explică (pentru sierra1):

A fost la 2 serviceuri diferite si la fel face si nu stiu nici ei problema

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Sunetul ciudat pe care-l descrieți ar putea fi cauzat de mai multe lucruri diferite. Aici sunt câteva posibilități:

Axul pedalier poate fi strâns prea tare, ceea ce poate provoca frecare între angrenajul pedalier și șuruburile. În acest caz, ar trebui să se relaxeze ușor șuruburile pentru a permite un rotire mai ușoară.

Lanțul poate fi uzat sau încovoiat, ceea ce poate face dificilă urcarea pe pinioane. În acest caz, ar trebui să înlocuiți lanțul.

Pinioanele poate fi uzate sau încovoiate, ceea ce poate face dificilă urcarea lanțului. În acest caz, ar trebui să înlocuiți pinioanele.

Schimbătorul de viteze poate fi defect sau poate fi instalat incorect, ceea ce poate face dificilă schimbarea vitezelor. În acest caz, ar trebui să verificați schimbătorul și să-l ajustați sau înlocuiți dacă este necesar.

Nu este exclus să fie un defect la angrenajul pedalier, în acest caz ar trebui să verificați angrenajul și să-l înlocuiți dacă este necesar.

Este recomandat să mergeți la un mecanic biciclete specializat pentru a verifica și a identifica cauza exactă a zgomotului ciudat.