| cos34ALX a întrebat:

Am o problema la bicicleta. Cand pedalez mai tare, imi fuge pedala mai jos si se aude un zgomot mai puternic, de parca se rupe ceva, dar nu. Se simte de parca scapa lantul de la locul lui. Am schimbat foile, lantul si cablurile de la schimbatoare. Singura viteza unde nu imi da in gol este prima, foaie mica si pinion mare. Care ar fi cauza si cum as putea rezolva?

Răspuns Câştigător
| Stoica_Andrei_1997 a răspuns:

Salut! Si eu am patit exact la fel, am dus-o la un baiat care se pricepe si a constatat ca aveam zimtii pinioanelor tociti si nu se aseza bine lantul. Am schimbat pinioanele si totul a fost in regula. De altfel, se poate ca marimea lantului sa nu fie cea corecta. Iti recomand cel mai bine sa gasesti pe cineva care se pricepe bine si sa o duci.

2 răspunsuri:
| sabau15 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema dar am rezolvat-o. Lantul statea prea moale si a trebuit strans sa stea mai incordat putin si pe urma l-am uns foarte bine peste tot si gata.