| anonimbuc21 a întrebat:

Salut.
Dețin un tester delphi.
Când mă conectez la mașină e albastru verde la led.
Când pornesc motorul bipaie și câteva secunde e roșu.
De ce?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca pornesti motorul. Scade tensiunea, se intrerupe comunicarea.

| anonimbuc21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Afectează cu ceva? Este o regulă de introducere a testerului?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonimbuc21):

Eu evit sa pornesc motorul cu testerul conectat.
Ma gandesc dinainte ce treaba am: cu motorul oprit sau pornit, apoi pun contactul sau pornesc motorul, dupa care conectez testerul.
Cand pornesti sau opresti motorul in timpul diagnozei, se pierde conexiunea si astepti destul de mult sa se reconecteze programul la masina. Uneori se poate chiar sa se blocheze programul, si pierzi mult timp.