| M1989 a întrebat:

In urma cu cateva zile a inceput sa imi apara martorul de la baterie in bord(cu rosu) ramanea aprins circa 30 de secunde dupa care disparea. Asta timp de cateva zile, ori de cate ori porneam masina(bmw 320d). Azi surpriza nu a mai pornit nicicum.I-am facut testul secret si imi arata 10.5 V. Daca pornesc toti consumatorii scade la 4-5 V. Ce sa fie bateria sau alternatorul? Am cumparat masina acum 2 saptamani si pe tester a spus ca imi arata eroare pe senzorul inteligent al bateriei si pe o bujie( care si la asta acum imi are martorul), mama ei de masina.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

De obicei primele ce se "duc" sunt periile de la alternator. Verifică incărcarea - foarte probabil asta să fie problema

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Verifica:: Masa intre motor si caroserie, periile colectoare, care vin montate pe releul de incarcare. Pentru a le schimba, nu necesita demontare montare alternator.

| sierra1 a răspuns:

Drum bun

| xerxes1 a răspuns:

O baterie daca scade sub 10, 8 V o poti arunca, ceea ce iti recomand sa faci cu a ta.

| M1989 explică:

Dar exista posibilitatea sa fi dus alternatorul si sa fi mers pe baterie pana s-a descarcat?

| M1989 explică:

Si cum pot face verificarea daca nu pot porni motorul sa vad daca imi incarca alternatorul?

| M1989 explică:

Problema era la releul de incarcare la alternator. Cost 320 releu Valeo.250 manopera