| User23434 a întrebat:

Din moment ce o motocicleta cross nu poate fi condusa pe drumuri ci doar pe padure si terenuri special amenajate, pentru ca nu are faruri si placute de inmatriculare, mai ai nevoie de permis pentru a conduce asa ceva? Daca nu este nevoie trebuie sa fii major pentru a participa la concursuri de genul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu circuli pe drumuri publice n-ai nevoie de permis de conducere, indiferent ce motocicleta este.
Nu este nevoie sa fii major, exista concursuri si pentru juniori, totul este sa fii legitimat la un club sportiv.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde unde mergi cu ea. La competitii ti-ar putea cere permis sau dovada experientei (concursuri anterioare sau altceva). Pe terenurile private nu e nevoie decat de acceptul proprietarului.
Insa pe domeniul public, daca esti prins vreodata cu asa ceva, ti se intocmeste dosar penal in primul rand pentru ca ai circulat cu vehicul neinmatriculat, iar daca nu ai nici permis A1, A2 sau A, vei avea in dosar si infractiunea de "conducere fara permis". Daca mai esti si minor, poate si baut... Aduni de o pedeapsa cu suspendare laughing

| User23434 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu-i de ras, dar la cum ai zis-o ma bufnit rasul laughing)
Oricum daca am sa dau la 16 ani o sa-mi iau un enduro sau ceva old style. Mersi de raspuns laughing) zi faina!

| Andrewww90 a răspuns:

Depinde de motorizare...