| Cataleen a întrebat:

Salut, doresc cateva pareri despre achizitia unei masini,este vorba de un VW passat ORI Ford Mondeo ambele diesel. care ar fi mai fiabila? vreau o masina care sa nu bag bani in ea in fiecare luna ( nu ma refer la consumabile ). din cate am inteles mondeo este super fiabil nu prea bagi bani in el super stabil pe sosea, piese ieftine etc.iar passat-ul piese putin mai scumpe se cam strica ..etc. dar ca desing imi place mai mult passat..de aceea pun intrebarea. as prefera sa-mi raspunda persoane care au habar despre asa ceva sau au condus asa ceva. ( nu copii de 14-15 ani )

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Degeaba iti zic eu sau X sa pasatul e mai bun sau mondeo e mai buna. Daca tu iei un sh poti lua un passat f bine intretinut care sa nu mai necesite nicio reparatie, sau poti lua un passat la care pica toate dupa o luna. Aceeasi situatie si la Ford. asa ca alege masina care e ceam mai bine intretinuta, cea mai noua, cea mai putin rulata.

| Cataleen explică (pentru suntserios):

Mersi de raspuns. am uitat sa scriu ambele 2003 ca an ..passat-ul e ceva mai scump oricum.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu unul n-o recomand pe nici una.
Passat are intretinerea putin cam scumpa, dar macar nu prea are probleme de fiabilitate (ala din 2003, ca daca te uiti la modelul urmator iti vine sa-i dai foc).
Mondeo am in familie chiar din 2003, ce-i drept a si alergat saraca masinuta mult, dar s-a umplut de probleme usor usor. Ford Focus de exemplu e foarte fiabil, ma intreb si eu daca Mondeo se duce pe pla din cauza ca e alergat, sau e o masina proasta.
Un dezavantaj pe care eu il consider major la Passat e ca nu difera cu altceva fata de Golf 4 decat la aspect si la pretul consumabilelor. In rest e fix acelasi cakt, sunt la fel de stabile, trag la fel de bine, design-ul e tot ala...
Si inca o chestie; daca iti cumperi Passat 1.9 TDI motorizare PD, nu prea mai e asa de "diesel" masina, ca motorizarile PD nu trag prea grozav, si au consum asemanator cu un Logan pe benzina.
Eu ti-as recomanda sa te orientezi spre o clasa mai mica, sa te uiti la Golf 4 TDI/ Focus 1 TDDI, sau de ce nu (iar o sa se oftice iubitorii de nemtoaice), un Megane 2 pe benzina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele masini sunt fiabile insa la Passat sunt piesele ceva mai scumpe. Nu poti spune ca una e mai buna fata de cealalta, fiecare are plusuri si minusuri, si mai ales fiecare cu gusturile lui. Daca te intereseaza o intretinere mai ieftina, mergi pe Mondeo. Distributie pe lant, consum mic, preturi bune la piese. Ca design e mai sportiva, mai potrivita unui tanar fata de Passat care pare batranesc. Per total eu zic sa alegi Mondeo, cel putin asta ar fi alegerea mea.

| MariusF23 a răspuns:

Daca gasesti un VW Passat ingrijit cu motorul de 1.9 TDI te poti considera norocos. Motorul ala are o singura problema (daca e intretinut corect), aceea fiind pompa de injectie. Daca nu e intretinut bine, atunci problemele pot varia de la injectoare la pompele de inalta si joasa. Astea nu-s ieftine deloc. Cum de altfel nu sunt nicaieri. Orice inseamna diesel e scump. Pe de alta parte, de Ford n-am auzit lucruri rele. TDDi-ul am inteles ca sta un pic mai rau cu fiabilitatea, dar e totusi mai fiabil decat un 2. 0TDI de pe vremea aceea. In concluzie, pe Mondeo, un 2.0 TDCi ar fi perfect. Sau un 2.0 TDDi de 130CP.

| Florian20405 a răspuns:

Daca vei alege motorul 1.9 TDI 131 cp si 6 trepte nu ca vei avea un motor foarte potent dar vei avea parte si de consum bun in raport cu puterea care ti-o ofera, vei avea parte si de fiabilitate.Am cunostinte care au passat cat si prieteni, 1.9 tdi 131 cp,super multumiti de el,adica foarte dar foarte fiabile dar si puternice si economice. Daca doresti ceva intretinere mai mica alege mondeo si mondeo este bun.(daca,consideri ca nu ai bani de passat,nu-ti lua,decat sa iei unu ieftin si prost mai bine un mondeo bun).
Asa ca daca iti place passatul mult, nu e de mirare, ia-ti mondeo, si mai strange bani pentru un passat bun, 4motion si cu km reali, daca ai bani ia-ti passat, parerea mea.
Numai bine!

| MihaiVw a răspuns:

Eu zic ca Fordul este mai bun, deoarece Passat-ul din 2001 pana in 2004 e pe brate si se duc destul de repede si te costa mult intretinerea lui.