| CristiB93 a întrebat:

Dupa ce am trecut cu rotile de la masina peste o bordura mare intr-o intersectie ( ploua si era bezna si eram grabit ). Am observat la putin timp ca masina incepe sa aiba un fel de hopuri cand sta pornita la relantiu si schimbatorul se misca odata cu hopurile acestea. Apoi in mers, nu conteaza ce viteza din cand in cand simt ca mai face cate un hop. Ce credeti ca ar putea sa se fi stricat? Este de la lovitura din borduri sau este altceva?

Răspuns Câştigător
| 13 a răspuns:

Daca ai lovit bordura "bine" se poate sa ti se fi rupt vreun tampon de la motor. Daca era slabit, i-ai dat socul de care a avut nevoie sa cedeze de tot iar acum vibratiile (hopurile) sunt absorbite de sasiu si le simti. Iti recomand sa consulti un mecanic. Daca asta este situatia, pui sarcina suplimentara pe restul suportilor motorului si daca lasi problema nerezolvata or sa cedeze si aia si in plus o sa rupi mult mai repede tot ce insemna tubulatura si racord flezibil care vine prinsa pe blocul motor pentru ca le misti si le soliciti mult mai mult. Oricum bafta, si sper sa scapi ieftin. Numai bine.

| CristiB93 explică (pentru 13):

Da o sa merg la mecanic cu ea. Am intrebat doar sa vad niste pareri inainte. Oricum mersi pentru raspuns.

1 răspuns: