| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Ieri noapte eram destul de obosita si cum conduceam eu printr-un sat, o secunda de neatentie m-a facut sa o iau spre dreapta, spre o bordura si cred ca aveam vreo 50-60 la ora maxim, iar in urma impactului rotii din dreapta(fata)cu bordura s-a spart roata, au sarit airbagurile, iar parbrizul s-a fisurat(nici acum nu inteleg cum naiba) si am mers taras cu ea vreo 50 de m, dupa care s-a oprit(fix cu 2 metri inainte de un sant). Sunt incepatoare si efectiv sunt distrusa, ma framanta gandul ca nu am putut reactiona cum trebuie, nu-mi mai amintesc clar ce am facut in acel moment si de ce nu am oprit masina mai repede.Problema este ca nu mai merge sa fie bagata in viteza(am mers cu ea pana s-a oprit intr-a treia). Roata este praf, dar masina nu este zgariata. Cam cat estimati ca ma va costa? Si credeti ca e posibil ca roata sa fi busit dintr-odata, iar dupa sa o iau spre bordura? Din cauza socului nu imi mai amintesc exact succesiunea lor...Va rog, fara jigniri.

Răspuns Câştigător
| Jonathan81 a răspuns:

Posibil s-a rupt vreun cap de bară, planetara sau ți s-a deplasat cutia de viteză de la impact ce pot sa zic restul tu ști mai bine. Eu îți recomand să-ți cumperi o altă mașină că ți-au sărit Airbagurile și mașina practic e de daună totală! happy

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa estimam cat costa cand nici nu stim pagubele reale si nici macar marca masinii...

parbrizul schimbat de la 500 lei in sus. poate ajunge lejer si la 3000 lei daca e un parbriz plin de senzori si eventual incalzire...

au sarit airbag urile inseamna bord schimbat, volan etc etc

la roata cine stie ce s-a intamplat...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să te jignească la service cu cam 3000 lei.

| relian a răspuns:

Pffff laughing dar frane nu ai la masina aia? Deci tu ai luat-o pe aratura, dar ai uitat de frane ai tot mers asa.Asta e,cum ai zis si tu esti incepatoare,se mai intampla si la case mai mari.
Am vazut pe cineva beat muci,a luat-o cu un junghi de audi peste toate bordurile laughing mergea perpendicular pe sosea, a luat-o peste trotuare parcari, al dreacu daca a patit rabla aia ceva.

Cum de s-a spart geamul? Ti la spart airbagu cand a sarit, airbagul cand sare nu ami stiu exact ce viteza are dar are viteza destul de mare si forta, daca ai avea mana pe el cand sare iti rupe mana, asa de puternic este.
De aia se recomanda sa tii manile pe volan la 9-3 sau putin mai sus, dar niciodata la ora 12, in caz ca sare ala iti poate rupe mana.
Deci sigur airbagu tia spart gemul.De cea sarit? Probabil roata cand s-a rupt a rupt si cabluri,asa s-a rupt si cablu care merge la sensorul de airbag din fata si uite asa a sarit si airbagul.

Deci roata s-a rupt,ori ce so fi rupt acolo bratele alea,planetara etc,atunci cand ai izbit bordura.
Cat te costa? O sa te coste destul de mult,asta daca vrei sa repari totul si sa fie masina cum era inainte de accident.
Hai sa zic la suspensia aia bagi ceva piese aftermarket,iesi mai ieftin.
Bagi si un geam aftermarket,e mai ieftin.
Apoi airbagul,a saroit care,ala din volan? Daca e ala din volan ala costa cel mai mult din toate airbagurile de pe masina.
Nu poate cineva asa doara cu informatiile date de tine sa zica un pret.
Trebuie sa spui masina,anul,modelul,motorul masinii,apoi cautate piesele,care pot fi originale sau aftermarket,deci preturi diferite.
Dupa ce ai piesele manopera,cine lucreaza,sau cauta ala si; piesele,desi ar fi bine sa le cauti tu,macar ca info,sa vezi ce preturi sunt,apoi alegi originale sau aftermarket,dar stii ce sa-i zici mecanicului.
Problema este ca trebuie sa,pfff chestia cu airbagul este ceva mai complicata,trebuie resetat modulul de airgbag,iar la unele masini nu mai merge,dar depide ce masina ce model etc,deci la unele masini trebuie modul de airbag nou.
Ala apoi trebuie programat,asta nu o poate face oricine,o face reprezentanta,sau unele firme daca sunt prin RO asa ceva.

Concluzia este ca tu ai luat-o prin borduri,na busit nimic inainte,nu avea cum, cauciucurile nu fac explozie daca se sparg, deci este clar ca ai liuato pe aratura.
Deci pretul depimde de ce marca e masina ta, model, de ce piese vrei sa pui.
Scuze ca am scris asa mult, dar am explicat cam ce se face.Nu stiu cat costa in RO toata povestea aia dar putin nu-i.
Si nu am dat pret pentru ca nu locuiesc in RO, deci nu stiu cei pe acolo, ce magazine, sau unde ai putea verifica ceva preturi.
Vad a dat cineva un pret, dar cred ca e mult mai mult decat spune.Bine nu vreau sa te sperii, dar aia cu airbagu o sa te jupoaie de bani, mai ales ca programarii nu face oricine.
Ai putea sa treci peste airbaguri, adica sa nu le mai pui acum, aia e mergi fara, nu este obligatoriu sa ai airbaguri la masina.Deci repara suspensia si roata, iar restul lasi pe altadata.
Te ajutam daca erai pe linga mine, moca, bine cu reparatu, de piese cumparai tu.
Bafta oricum

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru relian):

Mulțumesc mult pentru răspuns! Da, mi-am dat seama că o să coste ceva mai mult.

| relian a răspuns (pentru AdrianaManu18):

Cel mai bine, faci o evaluare, aduci pe cineva care se pricepe si sa zica cat ar costa sa repari, apoi vezi daca merita sau nu.Ma refer daca sa cumperi alta sau sa o repari pe asta.Depinde de cum e masina ta, motoru, km, daca nu aveai alte probleme, etc.

| Yuoia a răspuns:

Las' ca te jigneste ea politia. Daca esti incepatoare, de ce conduci noaptea obosita? Nici ca avansat nu e indicat. Cand ma gandesc ca toti vor permisul inainte de 18 ani, pe la 14, si adeverinta daca se poate inaintea examenului!
Oare cum conduceai cu 50/h dar dupa impact ai mai mers cu masina inca 50 de metri?

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru Yuoia):

Am fost sa-mi iau mama de la serviciu. Adica asta intentionam, dar n-am mai ajuns. Mor pe voi ca judecati. Poti doar sa raspunzi la intrebare, fara sa te legi de altceva sau ura din tine face acest lucru imposibil? Ati fi in stare sa judecati si un om mort, cred ca asta va da voua sentimentul ca sunteti superiori. Toti gresim, si tu o sa gresesti candva si o sa-ti insinueze altii ca esti prost, sa stii. Valabil si pentru restul desteptilor.

| Yuoia a răspuns (pentru AdrianaManu18):

Si ai vrut sa o omori?
Ti-am atras atentia pentru viitor.
"Mor pe voi" Mai bine sa mori tu decat sa omori pe cineva nevinovat.

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru Yuoia):

Simti nevoia sa primesti atentie si validare prin comentariile astea care n-au nicio treaba cu subiectul in sine. De unde pana unde intrebarea asta? Vrei sa iti povestesc viata mea si de ce mi-a fost teama sa o las pe mama sa se intoarca de la munca la 4 dimineata singura pe drum, in conditiile in care eu, cu 4 ore venita mai devreme de la munca, am vrut sa o iau acasa? Tu vezi unde te-ai dus? Chiar imi doresc sa nu vii pe acest site in cautarea unei pareri sau sfat dupa ce gresesti cu ceva, fiindca voi fi prima care iti voi spune ca foarte bine ca ai patit-o si ca iti zic asta pentru viitor, de parca tu nu ai sti-o. Avand in vedere ca am si precizat mai sus ca ma framanta de cand s-a intamplat accidentul, este logic ca imi asum cele intamplate si ca o sa fiu mult mai atenta pe viitor.
Si ca o incheiere, da, mai bine mor eu decat alti oameni intr-un accident provocat de mine, cum era si normal si nu stiu de ce ai punctat asta pentru ca era evident. Nu stiu unde am legat eu conversatia de acest fapt.

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru Yuoia):

Acesta este ultimul comentariu pe care il pun si, de asemenea, ultima intrebare pe care o pun pe site pentru ca nu credeam ca exista asa multi oameni lipsiti de empatie si care cred ca ei nu vor putea gresi in lumea asta.