| shoricel84 a întrebat:

Este adevărat ca nu va mai exista benzina,motorina si vor fi masini electrice? Eu zic ca nu,deoarece la noi in Romania de la a zice pana la a face este cale lunga! Si ma îngrijorează faptul ca cu timpul masinile vechi restaurate(dacii,trabanturile,wartburg-urile etc) vor dispărea deoarece la masinile acelea s-au pus multi bani si suflet si mie mi-ar părea rau sa dispara! Măcar mi-as dori sa fie puse la muzeu! Astept răspunsuri la întrebarea cu benzina,motorina, etc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masinile vechi si restaurate se pot atesta ca vehicule istorice, moment in care vor fi scutite de majoritatea taxelor catre stat, deci vor putea fi pastrate fara probleme.
Carburantii clasici nu vor disparea prea curand, singurele modificari pe care le poate suferi parcul auto in viitorul apropiat sunt:
-cresterea taxelor pentru motoarele cu norme de poluare mici (de la euro 4 in jos)
-scoaterea de pe linia de productie a motoarelor diesel (decizie pe care prevad ca o vor lua producatorii, in urma scaderii fiabilitatii si a vanzarilor)
-interzicerea autoturismelor poluante, in orasele aglomerate (in unele tari europene exista deja orase care au aplicat aceasta masura).
Cine isi doreste sa pastreze o masina clasica in Romania, o poate face linistit. Carburanti o sa mai fie multa vreme de acum, restrictii de poluare inca nu avem, iar daca se vor interzice in circulatia oraselor mari, cele atestate vor fi o exceptie, sau vor primi autorizatii pentru evenimente organizate de cluburile de profil (cum sunt retro-paradele de primavara si toamna din majoritatea oraselor). De la impozitul marit in functie de norma de poluare oricum sunt scutiti toti posesorii de autoturisme omologate ca vehicule istorice. Se plateste doar RCA si ITP la aceste masini.

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

O sa mai treaca minim 20 ani (cel putin in Romania) pana o sa fie interzise masinile pe combustibil fosili. Masinile de colectie o sa ramana doar pentru colectie, dar asta e undeva la zeci de ani distanta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca in viitor nu ne vom mai putea folosi de combustibil ca o sa il consumam sau o sa ajungem cu poluarea intru un stadiu destul de grav. Cu tari orecum Olanda au un parc auto electric impresionant probabil peste 30ani o sa avem si noi

| DaniTDCI a răspuns:

In primul rand economia lumii se bazeaza mai mult pe motorina (adica combinele, tractoarele, camioanele de marfuri, astea toate contribuie la acea economie) chiar daca se scoate diesel-ul, se scot doar masinile si autoutilitarele, nu si tractoare, camioane si etc, niciodata nu vei vedea un camion ruland pe benzina, de oarece motorul o ia razna la propriu, putere insuficienta si in final pagube mizerabile, cu benzina nu se discuta, dar pana acum incep sa se scoata incet cu incet masiniile cele mai poluante, cele de la euro 4 in jos.