| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut,este legal sa te ridici pe o roată pe motor?

Răspuns Câştigător
| MISLO a răspuns:

Nu, doar pe circuit, sau poți sa faci o țigănească si cand nu te vede politia, hai suus pe o roata. Asfalt uscat happy

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa legislatia rutiera, calutul nu se poate practica pe drumurile publice. Am vazut un caz bizar la stiri - cursa ilegala pe o pista de avioane veche un pusti de 17 intr-un bmw a ucis un copil de 14 ani si politia spune ca nu poate sa-i faca nimic din cauza ca e teren privat si nu au ce sa-i faca. In loc privat poti sa faci cascadorii

| mi25 a răspuns (pentru mgtow):

Politia nu, dar procuratura da. Il trimite in judecata pentru omor din culpa, cu circumstante agravante. Peste 16 ani, orice adolescent cu discernamant, raspunde pentru faptele sale.

| mgtow a răspuns (pentru mi25):

Daca nu-i face dosar penal procurorii nau ce sa-i faca totu porneste de la politie

| mi25 a răspuns (pentru mgtow):

Parintii baiatului pot face plangere pana la Inspectia Judiciara.
Nu exista ca la un omor sa nu se faca dosar penal. Ce, daca eu omor pe cineva pe proprietatea mea, nu mi se face dosar penal? Sau un tractorist omoara pe camp o persoana - voit sau nu - nu i se face dosar penal?
Pentru orice omor, din culpa sau nu, si vatamare corporala se deschide dosar penal. Daca nu se deschide este si aceasta fapta penala.

| mi25 a răspuns (pentru mgtow):

Nu-i face dosar penal pentru conducere fara permis, dar pentru omor ii face. Trebuie inteles ce se afirma pe unele posturi TV si luate cu rezerva ca aproape toti reporterii isi dau cu parerea si interpreteaza comunicatele cam cum inteleg ei in nestiinta lor de neofiti in materie.

| mgtow a răspuns (pentru mi25):

De la inspectoratul de politie au zis ca nu are ce sa-i faca, nu pot din cauza ca era pe o proprietate privata )) posibil scapa asa cum a scapat dinca cu 11 avocati si 2 minore trimise la produs in strainatate daca nu lea topit in butoaiele cu acid

| Silent3025 a răspuns (pentru mgtow):

Spui numai prostii! spui ca "a ucis un copil de 14 ani ", nu a murit nimeni! insa afla ca: "Conform IPJ Teleorman, a fost întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală. Cercetările urmează să stabilească şi cine i-a încredinţat tânărului de 17 ani maşina cu care a participat la cursa ilegală." https://stirileprotv.ro/......smurd.html

| mi25 a răspuns (pentru mgtow):

Vezi ca te iei dupa radiosant si deformez realitatea si dezinformezi.
Deci era pe teren public. In plus, omorul este omor. Nu poti compara cazul Dinca cu acest caz(scuzati cacofonia.

| mgtow a răspuns (pentru mi25):

Privat, politia a zis ca nu are ce sa-i faca asa ca scapa lejer

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu, fiind ilegal si totodata extrem de periculos.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Silent3025 a răspuns:

"Potrivit Art. 54 ind. 1 din OUG nr. 195/2002 modificată prin OG nr. 1/2022: (1)Se interzice conducătorilor de vehicule să adopte un comportament agresiv în conducerea acestora pe drumurile publice. (2) Prin comportament agresiv se înțelege efectuarea, pe drumul public, de către conducătorul de vehicul, a uneia dintre următoarele manevre:...f) conducerea mopedului sau motocicletei având în contact cu partea carosabilă numai una dintre roți;" citeste si tu mai departe ce sanctiuni iti iei https://www.juridice.ro/......rii-a.html