| PopeMarinaru69 a întrebat:

Salutare,am cumpărat recent o bicicleta Romet R9.2 și de când am luat-o dacă vreau sa sar de pe o bordura sau sa fac o schema se mișcă din loc si face ca toți dracii, sau în cel mai rău caz sare, spuneți-mi cum reglez lantul sau ce ar trebui sa cumpăr ca să nu se mai miste din loc.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa iei legatura cu magazinul de unde ai cumparat o, este in garantie si ei au obligatia sa ti o schimbe cu alta bună sau sa primesti banii inapoi, daca umblii tu la ea pierzi garantia si risti sa o strici si ramîi cu ea stricata o arunci.

| VoidEternal a răspuns:

Ia-ti o bicicletă mai buna...

Dacă vrei să faci sărituri și minuni ia-ți una de trial.

Ai putea sa scurtezi lanțul cu o za doua, dar apoi s-ar putea sa fie prea fix pe foaia mare.

Mai poți pune un schimbător cu "ambreiaj" un fel de maneta care îți întărește patina schimbătorului când e in pozitia on. Ai așa ceva de la Shimano Deore in sus (slx, Deore xt, xtr) pe modelele mai noi de schimbătoare.

Eventual pui și o singura foaie pe fata și poți alege una de tip narrow-wide, lanțul sare mult mai greu de pe genul asta de foaie.

Oricum, sa pui o transmisie de genul asta pe o bicicleta romet e ca și cum ai pune cutie de viteze automata pe o căruță. O sa te coste cat ai dat pe bicicleta întreaga.