| Popescu_AdrYan_1994 a întrebat:

Salut.este o idee buna de a pune instalatie gpl pe un motor de 2.0?

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Da! se merita! Eu am instalatie de gpl landi renzo pe v40-ul meu, i-a fost schimbata instalatia acum cativa ani deoarece cea veche implinise 10 ani! A facut masina asta 400 000 km pe gaz si merge fara nici o problema! si a mea e 2.0 i si trage destul de bine si pe gpl, putin mai greu decat pe benzina dar trage! Depinde cat de bun e gazul, am nimerit o data de la nu mai stiu ce statie [eram pe rosu] si am vazut si 2.95 lei litrul, am facut plinul si mi-a parut rau, abia tragea si in 300 de km a consumat 45 de litri! Am mai nimerit o data, am facut plinul din Brasov de la o statie de la care alimentau taximetristii si tragea ca pe benzina, in 300 de km mi-a luat 28 de litri!
Da, se merita! decat sa dai 60 de lei pe 100 km mai bine dai 30winking dar vezi ca iti cocoseaza masina!
Motorul porneste la -25 de grade la sfert de cheie deci nu stiu cat de adevarat este mitul cum ca gpl-ul strica motorul...

| Popescu_AdrYan_1994 explică (pentru RB26DETT):

Ai mare dreptate.sincer sa fiu cunosc oameni care au masini pe gpl de ani buni iar motorul merge la fel de bine, deci nu prea cred ca se strica motorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai de gand sa o mai tii cativa ani, este cea mai buna idee.
Am avut gpl pe un 1, 8 Renault Laguna.
Am facut 200.000 in 6 ani schimband doar filtre si ulei.
Te costa combustibilul aproape la jumătate si poluezi mai putin.
Si trage la fel de bine si pe gaz.
Eu am avut instalatie Landi.

| Popescu_AdrYan_1994 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns happy

| SmartShooter a răspuns:

Economisesti carburant big grin Iti raman bani si de-o cafea