| AlexandruAdy a întrebat:

Salut!
Este pe aici vreun posesor de WV Tiguan 2.0 Tdi 2008-2010?
Ce părere sinceră aveți despre el?
Este într-adevăr o mașină fiabila, ținând cont că e Wolskwagen?
Cateva opinii despre această mașină.
Fundă!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai banii ia-o, merită până la ultimul bănuț

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bine ca n-ai scris Volksvagin.
Aveam o parere buna, pana au inceput sa pice injectoare pe banda, la ele.
Du-o la un service bun inainte sa o cumperi, pentru o verificare cap-coada.

| Frank51 a răspuns:

Nu prea mai poți ține cont de marcă, chit că e vw, poți să dai peste o mașină făcută pârț. Dacă vrei mașină bună, indiferent de marcă, o verifici la service sau plătești pe cineva(spre exemplu dan de la mașina potrivită) care verifică mașina până la ultimul detaliu. În cazul ăsta poți lua orice mașină îți dorești în siguranță.

| OldSoul a răspuns:

Am detinut eu cam un an.
Nu pot sa zic ca am fost nici foarte multumit, dar nici dezamagit.
E o masina destul de monotona, nu prea exceleaza cu ceva anume.
Pe partea de fiabilitate, eu personal am schimbat ceva piese pe la ea, dar mi-am asumat asta cand am cumparat-o, stiam ca o sa trebuiasca sa schimb o parte din ele.
Avantajul este ca gasesti destul de usor piese pentru el fiind VW.

Oricum, nu pot sa zic ca mi-a facut probleme, ba din contra,
pot spune ca era destul de distractiva in unele momente, eu avusem varianta track&field, si desi arata mai urat, era destul de frumos sa poti iesi de pe partea carosabila si sa o iei "pe camp", peste borduri la nevoie fara sa stai cu mari griji ca pleci cu bara in portbagaj.
Cred ca cea mai frumoasa amintire cu masina asta era intr-o iarna cand datorita unor tiruri care au derapat drumul a fost blocat, iar eu posesor de "jeep" am iesit de pe partea carosabila si am luat-o inainte prin zapada laughing

Acum tu trebuie sa te gandesti ce asteptari ai de la aceasta masina?
Stii ce inseamna VW... masina poporului, deci daca vrei o masina obisnuita dar cu putintele apucaturi de 4x4, o sa fii multumit.
Bine, doar la nevoie, si cam atat, ca in rest, totusi, e un Tiguan, nu poti cere de la el ce ceri de la un Pajero.

| Digikey a răspuns:

Versiuna 2.0 d 4x4 cu cutie automata 6 vit a costat o medie de 40k Euro.
Cutia de viteze este japoneza Aisin foarte fiabila.
Recomand cele dupa 2010 cand s-a rezolvat o problema la pompa de ulei.
In rest daca nu pui filtre de motorina de 8 lei chinezesti si motorina de la colegi iar masina nu are 800.000 km nu o sa te plangi de injectoare cum fac unii pe aici.
La modelele dupa 2009 Km se pot modifica doar in bord, cu un simplu tester vcds se pot citi km reali.