| joaxenul a întrebat:

Salut TPU! Vreau sa achiziționez un vw tiguan 2009-2010 2.0 tdi și aș dori câteva opinii despre această mașină. Îmi doresc o mașină practică la un buget decent iar aceasta îmi place destul de mult. Câteva păreri despre fiabilitate, consum etc? Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Am avut, personal, am fost multimit de el.
Pentru ca 4motion si pentru ca track&field, ceea ce pot spune ca era destul de distractiv, sau cel putin, nu ma prea simteam limitat la a ramane pe sosea.
Ce e drept, la acest model, aspectul lasa putin de dorit, dar e un compromis care merita facut daca vrei sa gusti putin din experienta "off road".

Dasem intr-o iarna de un ambuteiaj datorita unui accident, si am inaintat cateva sute de metrii, prin dreapta coloanei, prin "sant" cum s-ar zice, probabil mi-am luat si ceva hate, dar si invidie de la cei ce stateau pe loc laughing
Desigur aceasta a fost o ocazie, ca si altele pe campuri la gratar, denivelari, etc.

Per total, personal zic, daca iti doresti un suv, obligatoriu 4x4.
Mi se pare o prostie sa iti iei suv cu tractiune doar pe fata, sau pe spate.

Cat despre consum...
Daca iti zic ce consum minim am facut... nu ma crede nimeni laughing

Dar asa ca idee, pana in 80km/h ai consum de Golf, pe la 6l/100km (+/- 0.5l) dar daca ai trecut de 80km/h, consumul incepe sa creasca, 7, 8, 9, 10.

Tu trebuie sa te gandesti pentru ce ai nevoie de el.

Oricum eu unul am fost multumit, si probabil daca as mai avea nevoie de un suv, as mai lua inca odata un Tiguan, desi, de data asta as vrea o editie anume (track&avenue).

Ca motorizare e ok, ca piese, iar e ok.
Nu o fi el poate SUV in adevaratul sens al cuvantului, ca deh, e la baza un Golf, insa chiar si asa, daca vrei o intretinere mica, si putintel din experienta oferita de SUV-uri, eu cred ca e o alegere ok, cel putin, pentru inceput.

| joaxenul explică (pentru OldSoul):

Nu am pretenții wow, îmi doresc o mașină decentă. Sincer, aspectul îmi place destul de mult dar e doar părerea mea? Iar consumul îmi pare ok, mi se părea wow ce am citit pe alte forumuri.
Cu filtrul de particule au fost ceva probleme?

| OldSoul a răspuns (pentru joaxenul):

Nu am avut probleme, ce e drept, isi facea regenerari destul de des, dar o lasam sa-si faca treaba si aia a fost.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut, pe partea de motor e ok daca stii sa conduci un diesel si nu cumperi unul cu 300. 000km. Personal as merge pe cel 2x4 pentru consum si fiabilitate crescuta. Piese are destule la comun cu golfu deci nu e problema. Bafta!

| badpanda a răspuns:

Daca este 4x4 nu scade sub 8% nici daca mergi batraneste.In rest este ok.Garda inalta, vizibilitate buna, fiabilitate excelenta.

| joaxenul explică (pentru badpanda):

Am tot auzit ca sunt bune și de asta am ales acest model. La consum ma gândeam și eu ca e mai mare dar am tot citit recenzii de la oameni care au scos și 6, 5-7 mixt. De asta m-am gândit sa mai văd păreri.

| badpanda a răspuns (pentru joaxenul):

Eu am jante de 17 si anvelope 235.Computerul de bord imi arata consum mediu 6, 5 spre 7.
Pompa si bonurile de motorina 8 spre 9.
DPF-ul face regenerari cam o data la 500 km, a inceput deja sa ma enerveze.