| AlexandruAdy a întrebat:

Salut.
Cer o părere de la cei care au avut/au Mazda 5 2007/2008 varianta 2. 000cm² 140 cai.
Ce părere aveți despre ea, merită în prețul ei, avantaje și dezavantaje, consum și întreținere, confort și siguranță?
Câteva detalii?
Sau ce alte opinii despre o mașină asemănătoare aveți?
Mulțumesc.
+Fundă!

4 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Chiar mazda 5 nu am intalnit dar am un amic cu mazda 3 ( pe care mazda 5 e bazata) si un amic cu mazda 6 ce are acel motor 2.0 diesel. Practic cam toate au probleme cu rugina iar amicul cu motorul 2.0 diesel de origine mazda o bagat o tona de bani in reparatii( ax cu came, volanta, altenator, turbina, injector). Se spune ca japonezii nu stiu sa faca motoare diesel. Eu nu am crezut dar cate o patit amicul meu m-o facut sa cred ca chiar asa e. Dupa mine mazda merita sa iti cumperi doar pe benzina si daca vrei o masina mai sportiva gen cum e mazda 3. Personal as merge in locul tau pe un Golf 5 Plus 1.9 tdi. Nu zic ca e cea mai fiabila masina ever dar gasesti mecanici si piese pe toate gardurile si ii sunt cunoscute toate problemele. Alte optiuni mai sunt si Opel zafira 1.9 120cp ( motor fiabil). La fel ca cu VW, mecanici de Opel gasesti suficienti fiind o masina populara. Bafta!

| AlexandruAdy explică:

Mersi foarte mult de opinie, țin să menționez că amicul cu Mazda 6 a întâmpinat problema cu rugina, acea mașină se află într-un top de mașini care ruginesc tare laughing
In general cum este norocul, daca pică o mașină bună, mai tii banii pe acasăhee hee

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Apai evident ca tine si de noroc dar la mazda clar te astepti sa ai probleme cu rugina si motorul diesel nu e reusit. statistic vorbind. evident ca exista si mazda diesel ce sunt ok dar de ce sa te arunci pe o masina la care te astepti sa ai probleme si sa nu cumperi una considerata mai ok? si da, amicul cu mazda 6 si cat si cel cu mazda 3 au avut probleme grave cu rugina laughing.

| AlexandruAdy explică (pentru ClaudiuM1997):

Mersi mult de opinie, am să țin cont de ea
Cred că am să îmi iau un Mercedes G Clasa Brabus
Ăla mi se pare că nu ruginește și are oleacă mai mulți cai ca Mazda 5 happy