| ingerasmotat a întrebat:

Fratele meu isi doreste mult o masina si pleaca in America vara asta cu un program de munca in strainatate pentru studenti.
Noi am preconizat ca o sa putem da cam 6000 euro pe o masina cel mai probabil adusa din afara. Acum el e pe ganduri pentru ca nu stie daca sa isi ia un A3, A4, A6, passat >(2006) sau un golf 6. Toate cele de mai sus cu motor 2.0 TDI. El vrea foarte mult A6 pentru ca ii place cel mai mult. Acum daca as gasi un mecanic sau cineva care se pricepe sa-mi zica daca merita un A6 ca si consum, intretinere, putere fata de un golf sau un A3? Noi incercam sa il convingem ca A6 nu i se potriveste ca student, dar el asta isi doreste.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A6 la 6000euro logic ca nu merita

| ingerasmotat explică (pentru suntserios):

De ce nu? Gasesti multe in afara cara arata foarte bine si au mult mai multe dotari fata de celelalte. si el crede ca e putin prea mare dar dintre variantele de mai sus ce e drept e cea mai frumoasa si cu cele mai multe dotari.

| suntserios a răspuns (pentru ingerasmotat):

Pentru ca un A6 la 6000euro e o masina veche si alergata de aia nu merita. Daca isi ia masina doar pe criteriile descrise de tine ca e frumoasa si un pic mai mare o sa aiba mari suprize de la o masina cu 250. 000km la un moment dat

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Din punctul meu de vedere nicio masina mai veche de 10 ani nu merita dar ma rog.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Nici nu ar trebui sa mai ai voie sa inmatriculezi in Europa masini mai vechi de 10 ani.

| regis a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asta e definiția consumerismului. O mașină bine întreținută duce milionul de km. Aproape toți producătorii oferă variante de garanție de 7 ani, iar noi consideram ca după 10 ani nu ar mai trebui înmatriculata? Pe ce considerente?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

Eu am vandut la inceputul anului trecut un Fiat Doblo din 2008 (deci avea 9 ani) pentru ca in ultimii 3 ani am bagat in el 5000 EURO numai in reparatii. M-am gandit ca o masina noua are minim 2-3 ani garantie asa incat nu are rost sa mai astept sa bag alti 5000 EURO intr-un fier. Aceeasi situatie si cu 2 MCV-uri de la Dacia, trebuie sa le schimb cat mai curand posibil.

| regis a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tatăl meu are Logan de 11 ani. In timpul asta a schimbat un capăt de bara si consumabilele.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

Depinde si cat a mers cu el. Ale mele au in jur de 200.000 km. Pana pe la 100.000 n-am avut probleme majore. Apoi au inceput flanse, amortizoare, bucsi, capete de bara, bielete, pompe benzina, ambreiaje, cutia de viteze la una dintre ele, saboti spate etc. Un service decent te incarca binisor, sub 2-3000 RON cu tot cu manopera nu prea scapi in Bucuresti.

| regis a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu are inca 200.000. Dar cunosc Logan de firma cu 450.000 fara probleme, eu am avut mașină de 350.000, fara cheltuieli majore, alta de 260.000...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

Mai depinde si pe unde mergi cu el. Cel putin in Bucuresti e criminal pentru articulatii. In tara, daca mergi civilizat o mai protejezi cat de cat.

| dendo43 a răspuns:

A3 e mult mai sportiv, mai potrivit pentru un student. A6 e prea mare, prea greoaie. Un A3 cu 2.0 TDI se infige mai tare ca un A6 pentru ca e mai usoara.
Golf 6 sau A3. Personal aleg A3 pentru ca sunt de parere ca arata mai bine si e mai rafinat. De golf-uri e plina tara.