| Astaebun a întrebat:

Salut.
Ies din sensul giratoriu și intru pe o stradă din sat, nu am niciun indicator care sa îmi arate tipul de drum pe care circul.
De-a lungul drumului mă intersectez cu alte străduțe înguste însă nu am niciun indicator. In mod normal toți îmi dau prioritate pentru că sunt pe drumul"principal".
Dar care este logica?
Nu ar trebui ca eu sa dau prioritate de dreapta?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
31 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu vi de pe un drum national si intri pe unul comunal cum e cel din sat, tu ai prioritate in lipsa altor semne de circulatie.
Drumul national are intotdeauna prioritate in fata unui drum comunal.

| Astaebun explică (pentru Harfagre):

Prioritate de dreapta ăsta e răspunsul am întrebat un instructor.
Nu contează lățimea sau importanța străzii cum spun majoritatea prin urmare e valabilă regula priorități de dreapta in exemplul meu.

| Lukasssz a răspuns:

"cedeaza trecerea"

Răspuns utilizator avertizat
| Astaebun explică (pentru Harfagre):

Ce prost ești!
Mai citește odată întrebarea mea.
Am spus că nu e nicio categorie de drum cel puțin nu e afișată niciunde.
Prin urmare sunt toate drumuri locale.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Harfagre):

Ai dreptate, dar nu asta a fost intrebarea. Intrebarea era in cazul ca intri pe un drum de carier si intalnesti alte drumuri. In intersectie vezi ca toti care intra in intersectie, iti dau prioritate, fara ca pe straduta ta sa fie un semn de prioritate.
In acest caz este posibil ca cel care vine din dreapta si stanga sa aiba stop sau cedeaza trecerea. Sau cel putin cel din dreapta. Cei de la drumuri sa fi uitat sa completeze semnul de drum cu prioritate.
In cazul cand nici un drum nu are semn de oprire sau prioritate, legea nu distinge, dar specialistii spun ca trebuie sa se ajunga la o intelegere, de regula primul venit, primul plecat din cei care continua drumul inainte. Am avut de doua, trei ori asemenea cazuri.

| Astaebun explică (pentru Harfagre):

Cum știi categoria dacă nu e afișată?
Dobitocule ce e aia alee specifică.
Ești genul de tâmpit care a tocit orice că sa treacă și aici nu mă refer doar la școala de șoferi.
După cum înjuri îți semnalizeze prostia.

Răspuns utilizator avertizat
| Astaebun explică (pentru CodrutElian1990):

Nu are nimeni niciun semn nici în dreapta nici în stânga.
Dar am văzut că nemții conduc preventiv și uni chiar oferta prioritate de dreapta daca vi de pe o stradă mai "mică" decât cea pe care vine el.
Referitor la citatele " o înțelegere de regulă primul venit primul plecat" sau "in UK sunt intersecții fara reguli in care treabă se face la mica intelegere."
Cine v-a dat permisul?
Ne confruntăm cu următoarele situații: egalitate în ce privește categoria de drumuri + lipsa completă a indicatoarelor in acest caz e valabilă regula priorități de dreapta.
Și cu asta am închis subiectul nu am sa mai răspund nimănui.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Harfagre):

Da, iar ai dreptate. Dar chiar in orasul meu este un cartier cu case, care are stradute de acelasi rang, unele perpendiculare pe celelalte. La acestea ma refeream.

Răspuns utilizator avertizat
| Astaebun explică (pentru Harfagre):

Auzi
De ce nu vi cu codul rutier din China? Chiar mi se rupe.
Sunt cetățean european care deține un permis european întrebarea mă interesează pentru că sa circul pe drumurile publice europene mi se rupe și de UK și de tine.
Data viitoare sa vi și tu cu ceva din China sau Japonia sau de ce nu Corea de Nord...
Poate găsești acolo o lege despre care nici nu am auzit niciodată.

Răspuns utilizator avertizat
| Astaebun explică (pentru Harfagre):

Ești off topic.
Vi sa îmi spui de UK.
Doamne cat de dobitoci sunt unii. De aia e totul ampu! ea in UK îs toți dinastia că ține.

Răspuns utilizator avertizat
| Astaebun explică (pentru Harfagre):

Cu ordonanța 43 poți să te ștergi sau să mă șterg (ca sa nu zici că te jignesc) undeva. E vorba de administrarea drumurilor nu are nici o treabă cu codul rutier. Și în plus doar pentru că împarte drumurile/străzile in mai multe categorii nu definește prioritatea prin simplul fapt pentru că nu o exprimă în niciun fel.
Eu am pus întrebarea clar am spus că nu e cazul drumurilor de categorii diferite după care tu ai venit cu articolul cu categoriile diferite. Pe care îl știam și eu. Nu era în niciun caz cazul meu. Și când te am văzut că ești atât de off topic ți am spus că ești prost. Nu e jignire e un adevăr. Iar tu ai zis de mamă în loc să îți vezi lungul nasului și să vezi ce ai făcut. Chiar nu am ce învăța de la unul că ține.

Răspuns utilizator avertizat
| Astaebun explică (pentru Harfagre):

Da și mie mi se părea absurd dar asta e regula.
Nu contează absolut deloc frecventa cu care se circulă pe un drum sau că e "principal" se acordă prioritate de dreapta atâta vreme cât te intersectezi cu drumuri de aceiași categorie.
Am scris principal în ghilimele tocmai pentru că nu cred că e considerat principal din punct de vedere rutier însă trozdem noi îl considerăm principal. In ce privește ordonanța 43 se referă la administrarea drumurilor din ce am văzut eu, e drept că titlul e dispoziții generale prin urmare în caz că ți se baga unul în fața de pe un drum "secundar" de aceiași categorie cu drumul tău și faci accident e posibil sa ai câștig de cauză trozdem poliția îți dă amendă pentru neacordarea priorității de dreapta.
De notat că
Noi respectăm legea.
Polițiști o aplică.
Iar judecătorii și mai puțin și avocații o interpretează (cei din urmă mai mult încearcă)

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Astaebun):

Nu ai inteles ce am spus. In orice caz, am facut doua scoli de sofer si am dat doua examene pe care le-am luat pe ambele cu punctaj maxim si doar cu 5 puncte de penalizare la unul din ele.
Poti sa-mi spui si mie cum si cine acorda prioritate de dreapta atunci cand intersectia este in cruce, fara semne de circulatie si sosesc 4 autovehicule care vor sa intre in intersectie?
Ceea ce am spus eu nu este de la mine, a explicat Dinita (stii ce functie a indeplinit in politie?) la TV.
Si inchei spunandu-ti ca eu am circulat destul si am intalnit asemenea cazuri.
Nu trebuie sa raspunzi, trebuie sa te documentezi.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Harfagre):

Ii fi avand scoala multa, dar educatie n-ai. Si nici nu ai inteles ce am spus.
De ce nu mi-ai raspuns la intrebare daca esti asa destept? Era o intrebare simpla.
Am pus problema celor doua examene, deoarece tu, in lipsa de bun simt, ai pus intrebarea "Cine v-a dat permisul?", nu ca sa ma laud, ci ca sa arat ca l-am luat pe drept. Asa poate te adresezi in calitate de patron fara cultura, unui subaltern, dar nu cuiva pe care nu-l cunosti. Eu nu ma laud cu ce sunt si ce examene am dat.
Si ca sa stii tu - ca ma pricep putin la drept - in asemenea cazuri judecatorul cheama sa explice tot un expert in circulatie.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Harfagre):

Lipsa de bun simt vine din lipsa de cultura. Logica este grea pentru unii indivizi. Ambele sunt si pentru barbati, nu numai pentru femei.

Răspuns utilizator avertizat
| Astaebun explică (pentru Harfagre):

Ești un r"h"t cu ochi
Când se intersectează mai multe drumuri locale și nu există indicator se aplică regula priorități de dreapta.
Nu contează grosimea sau fluxul de trafic al străzilor.
Așa că nu ai decât să sugi o ceapă.
De dai deștept dar nu ești ești doar hater distrus și nu veni cu texte că le dai tu sfaturi la șoferi cum sa conducă pentru că ești pe TPU și ești penibil.
Ești comparabil cu cocalarii de pe net care spun "vin cu frații mei la tine vere și te ardem sa moară mama"
Pe scurt ești penibil.