| DarknLight a întrebat:

Https://www.bizbrasov.ro/......giratoriu/

Explicați-mi și mie cum se poate respecta "prioritate de dreapta" într-un cerc?!
Cum?
Care e dreapta și care e stânga într-un cerc?!
Chiar vreau să-mi spuneți și mie, dacă în matematică, un cerc nu are laturi, cum are el "stângă" și "dreaptă"?
Pământul are cumva stângă și dreaptă?!

Deci cine are de fapt prioritate de trecere?

Eu am învățat de prima dată că "primul" intrat în sensul giratoriu, are de fapt prioritate față de ceilalți, ceilalți trebuie să aștepte, să-și termine primul intrat în sens, drumul, apoi pot intra și restul?
Însă el fiind un cerc, când îl poți considera pe un șofer/o mașină "intrată" deja în sensul giratoriu? Asta m-am întrebat mereu de la prima oră de condus?
Dacă spre exemplu am dat să intru și eu, dar a mai intrat și altul, că am văzut și câte 10 în sensul giratoriu, cine pe cine așteaptă de fapt, că se consideră că toți suntem în sensul giratoriu, right?!
Și atunci cine trece și cine stă?!
Nu pricep.
Pricepe cineva, nenorocitul de sens giratoriu?!

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Daca iti e mai usor de inteles, gandeste-te ca in sensul giratoriul, se circula in cerc. Daca tu vrei sa iesi, si esti intr-un giratoriu cu mai multe benzi, iesind tu schimbi banda. Cand schimbi banda, tot timpul oferi prioritate celui care circula deja pe banda aia, nu?

| DarknLight explică (pentru VoidEternal):

Ok!
Acum are logică. happy
Mersi!
Chiar am înțeles.
Dar nu pot da voturi pentru că încă sunt junior. Însă cred că merge funda.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu ai inteles despre ce era vorba in articol.
Acolo nu era vorba despre intratul in sensul giratoriu, ci despre parasirea acestuia prin taierea unor benzi, caz in care trebuie sa dai prioritate cand iesi de pe alta banda decat prima celor care circula pe benzile din dreapta ta.

E si un desen mare in articol, foarte explicativ.

| DarknLight explică (pentru suntserios):

Pai au deci voie atunci mai multi in sesnul giratoriu, ca nu pricep?! happy
Matusi-mea mi-a zis exact ce stiam si eu. Ca in sensul giratoriu intra doar unul, este lasat sa si faca traiectoria si abia apii intra urmatorul si tot asa.

Deci de ce sa intre mai multi in sensul giratoriu?
Asta nu pricep?!

Iar asta cu iesitul din sens, eu stiam ca de fapt ai voie sa iesi doar pe banda pe care te-ai incadrat.
Adica stiam ca pentru iesire tebuie deci sa te incadrezi doar pe banda care da spre iesire si niciodata nu iesi din sens dupa prima banda care e cel mai aproape de insuliță. Eu una așa știam.
Sau nu știam bine?!
Deci eu am zis ca niciodată nu am priceput sensul giratoriu, domnule SuntSerios laughing) la mine în oraș s-au înmulțit ca ciupercile după ploaie sad fix după ce am luat eu permisul straight face și nu aveți idee cu ce frică intru în sensul giratoriu și cu ce frică ies din sensul giratoriu.
Nu pricep de ce naiba nu le scoate, că doar de aceea și a apărut articolul ăsta cu tot mai multă lume care nu pricepe sensul giratoriu. Pur și simplu nu-l pricepem. Și nu sunt singura cu problema asta. Mulți nu pricepem sensul giratoriu.

| suntserios a răspuns (pentru DarknLight):

"Ca in sensul giratoriu intra doar unul, este lasat sa si faca traiectoria si abia apii intra urmatorul si tot asa."

Auch, sper ca nu ai permis.

| DarknLight explică (pentru suntserios):

Really?!
Eu am permis de aproape 3 ani happy
What?!

Eu așa am învățat la școală și nici nu se pune problema de a fi făcut școala cu un farseor. Omul m-a învățat o groază de chestii.

Printre care că în sens intri doar cu semnal stânga și ieși din sens doar cu semnal dreapta.
Și printre care ce v-am spus mai sus.
Și în carte tot așa spune.
Că sensul giratoriu este o intersecție dirijată de indicator.
De altfel am mai învățat că nu toate cercurile dintr-o localitate sunt considerare sensuri giratorii, chiar dacă arată ca unele ci doar cele semnalizate prin indicator.
Un indicator pe albastru cu 3 săgeți care dacă nu-l iei la analizat, din depărtare pare ca un indicator cu delfini.
Ba chiar de multe ori când știu că trebuie să intru într-un sens giratoriu mă uit uneori la semn, văd delfinii și râd compulsiv, mă apucă groaza, apoi îmi spun că am ajuns în oceanul cu delfini și rechini. Cam așa văd eu sensul giratoriu.
Și printre care știam că, în sens are prioritate cel care a intrat primul, față de cel care urmează să intre. Adică dacă unul e în sens, ceilalți trebuie să aștepte să-și continuie drumul sau să iasă din sens.
Asta am găsit și în cartea din care am învățat, asta mi-a spus și instructorul.
Eu când mergeam în sensurile giratorii din oraș, însă pe vremea când eu făceam școala, nu erau atâtea sensuri giratorii ca acum, instructorul mă punea să stau lângă sens, să dau semnalul că vreau să intru, dar să aștept până ce, șoferul din sens își făcea drumul în sens. happy

Are sens pentru dv?! happy

| suntserios a răspuns (pentru DarknLight):

Pentru siguranța ta și celorlalți participanți la trafic mai ia niste ore de condus. Fara nicio ironie.

| DarknLight explică (pentru suntserios):

Ok!
O să țin cont. happy
Oricum trebuie să mai învăț gararea și parcarea laterală.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fie o faci pe prostul, fie chiar esti. Stinga si dreapta se raporteaza la sensul de mers, simplu! Ai intrat in giratoriu, acorzi prioritate la tot ce vine din dreapta. Atita tot.

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Stai că încerc să pricep.
Deci spuneți că dacă eu sunt deja băgată în sensul giratoriu, eu pur și simplu trebuie să mă opresc acolo în sens, doar pentru că altul vine din dreapta și vrea să se bage în sens sau cum?!
Deci pe giratoriu trebuie să mi -l explicați ca la proști, domnule Gabi. Ca la proști. Nu -l pricep și pace. Mama lui de giratoriu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Ahahahaha, tu erai? Nici nu am vazut numele, am raspuns din voleu. :)
Da, acum ai inteles perfect. https://www.digi24.ro/......te-2128967

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Gosh!
Domnule Gabi, chiar credeați că vorbeați cu un machoman?!
Și nu cu mine? :o laughing) Miss Paty/Parakeets?! sad

Offf, m-ați uitat. :')
Dar e bine că v-am regăsit. happy
Abia acum. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Stiam ca DarknLight esti tu, dar cand am raspuns efectiv nu am vazut/citit/procesat numele, asta ziceam.winking

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Ooo, ok.
Credeam că m-ați uitat. big grin
Dar da, dacă vedeți întrebări chiar și banale, penibile despre sensurile giratorii, efectiv să nu uitați că eu sunt.
Sensul giratoriu, mereu va rămâne o nebuloasă pentru mine și oricât aș citi teoria, uneori am impresia că teoria nu se pupă cu practica în sensul giratoriu.
Deci sper că vă amuzați la întrebările mele fantastice și horror despre sensul giratoriu. laughing)
Mi-am descărcat și aplicația cu teste online, again și îmi dă numai chestii despre prioritate în n intersecții numai giratoriul nu apare. straight face
Însă nu e bai. Pe prioritate e bine întotdeauna să-ți mai reîmprospătezi chestii. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Prioritatea e de smecher in Romania. Te uiti si ce vehicul trece si ar trebui sa iti acorde prioritate. Eu cu bicicleta de multe ori stiu ca am prioritate insa prefer sa trec prin spatele masinii respective decat prin fata ei...

| VoidEternal a răspuns:

Intr-un giratoriu cu mai multe benzi, are prioritate ala din dreapta. Adica daca tu vrei sa iesi din giratoriu si e unul in dreapta ta care vrea sa circule in continuare in giratoriu, trebuie sa ii dai prioritate.

Concret, desi poza e aiurea, masina portocalie trebuie sa dea prioritate celui din drepta (adica masina verde)

Daca ma intrebi pe mine e cam aiurea, dar asta e legislatia.

| suntserios a răspuns (pentru VoidEternal):

De ce e asa aiurea? E o simpla schimbare de banda si trebuie sa te asiguri cand o faci.

| VoidEternal a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca daca vine cineva de pe banda 1 cu viteza mai mare, si nu vrea sa paraseasca sensul giratoriu in acelasi loc ca si tine, tu trebuie sa ii dai prioritate dar nu prea il vezi decat cand te trezesti cu el in fata. Vizibilitatea e mult mai buna pentru cei care circula pe banda 1 decat pentru restul.

| DarknLight explică (pentru VoidEternal):

Ahaaa!
Deci abia acum am priceput.
Sincer!
Deci se referă la mersul pe benzile din sensul giratoriu și la ieșirea din sens. Ok!

Însă e tot aiurea, da. Adică eu trebuie să opresc pur și simplu în mijlocul, până la urmă al unui drum, doar că altul vrea să se mai învârtă în sens pe o bandă mai aproape de ieșirea pe unde vreau eu să ies.
E o prostie.
Și hai ok, să zicem că asta merge în localitate la mine unde-mi cunosc ca-n palmă străzile, asta dacă le cunosc și pe alea :/ și poate pe străzile trasate.
Dar sunt și sensuri giratorii unde nici măcar nu sunt delimitate benzile de mers, și atunci ce faci?
Abia stai să analizezi în sens că dacă sunt pe prima bandă sau pe a doua sau pe a treia.
Nu știu, dar sensul giratoriu e o prostie, dpmdv.

Dar mersi, chiar am înțeles de data asta. happy
Apreciez! happy

Răspuns utilizator avertizat