| ChituAlexandru1289 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva de la ce provine acel Poc-Poc de la toba de esapament la masinile modificate? Pentru cei care il stiu, Golf 5 GTI al lui GajuKyd face asa. Ce a schimbat? turbina, filtru de aer? Multumesc!

5 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Pai a scos cam tot de pe evacuare, se mai numeste teava goala, dpf, catalizator si cum a spus si Andrei clapeta. Plus modificat motorul, injecteaza mai mult combustibil s-a.m.d
Eu nu recomand decat daca cu masina aia mergi ocazional cu ea, politia amendeaza intre 150-300 de lei daca te prinde cu dpf ul anulat. Plus ca vei atrage mult atentia in jur cu evacuarea aia goala. Si mai risti sa ti ia si talonul

| Uvox a răspuns:

Inteleg ca asta...Gajukyd e cocalar?
Si are si adepți?
Parerea mea este ca a scos tot ce nu a inteles cum funcționează si ce rol are.
Filtru de particule? Afara!
Toba intermediară? Jap!
Toba finală? Pus burlan!
Mapare ECU? Stage 21!
Samd!
Tristă natație!

| Simpatic a răspuns (pentru Uvox):

Cu siguranta sunt copii din noua generatie care au alti adepti la fel ca si ei pe canalele Youtube si fac bani din faptul ca prostii ii urmaresc, alt mort de foame este mr.has care face o gramada de bani din tampeniile ce le spune, vlogari de rahat.
pentru cei care doriti sa invatati ceva despre masini recomand canalul 99vehicles, este un paiat fotogenic cu bun simt si bun mecanic, mai ales teorie pentru ca este inginer auto.
pe de alta parte acest POC-POC este des intalnit la masinile de raliu, dar nicidecum pe sosea nu ar avea ce sa caute, nu de alta dar ar trebui retinut certificatul si nr. de inmatriculare nu doar o ameda, de ce simplu nu treci ITP-ul pe bune cu asa ceva.

| andreibirauovidiu a răspuns:

Nu a pus clapeta pe sistemul de alimentare eu te sfatuiesc sa nu faci acest lucru

| ChituAlexandru1289 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am aflat ce era, cica antilag (ALS). Multumesc!