| redmonkey a întrebat:

In ce consta mai precis cursul pentru carnet de conducere, categoria B, cat dureaza etc.
Pot sa fac scoala de soferi inainte sa fac 18 ani si examenul sa il sustin cand fac 18 sau sa dau examen inainte si sa imi scot carnetul cand fac 18?
detalii va rog

Răspuns Câştigător
| Cristea a răspuns:

Salut. cursul consta in ore de legislatie(pe care nu e neaprat sa le faci din cate stiu eu ) si ore de condus care sunt in numar de 30. faci cate 2 ore pe sedinta cu instructorul. dupa ce le termini dai examenele intai sala (examen la teorie) si apoi orasul(examen practic). Poti incepe scoala cu 3 luni inainte de 18, stiu sigur ca scrie in lege. Daca ai luat ambele examene primesti o hartie cu care dovedesti ca esti sofer pana primesti carnetul propriuzis.

2 răspunsuri:
| cossmy a răspuns:

Are dreptate bubu... examenul(si sala si traseu) le poti da DOAR dupa ce ai implinit 18 ani. Intr'adevar, scoala o poti face cu 3 luni inainte. In restul a avut dreptate cristea.

| bubu1224 a răspuns:

Cristea tb a te contrazic... da poti face acele ore cu instructorul cu 3 luni inainte de a implini 18 ani, dar sala o dai de abia dupa ce ai facut 18 ani... apoi dai dai si orasul si apoi carnetul. sper ca te-am ajutat