| BalasaOctav a întrebat:

am 18 ani jumatate, am carnet de conducere Categoria B si in vara asta vreau sa dau si de categoria A2 ( motociclete de 125cc). intrebarea mea este : ce trebuie sa fac ca sa dau si de A2? ( adica mai fac odata scoala? sau doar dau examenul? si cu carnetul actual, trebuie sa fac iarasi poza si sa il schimbe sau doar il inlocuieste si trece pe el categoriile pe care le am? ) Si daca tot sunt aici, stie cineva care are A2 in ce consta examenul? Multumesc anticipat big grin

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci scoala de conducere pentru A2 si sa sustii testele teoretic si practic pentru aceasta categorie.
Conform Ordinului MAI nr.269/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Proba teoretică cuprinde un număr diferenţiat de întrebări particularizate pentru fiecare categorie, criteriile de promovabilitate fiind următoarele:
  a) pentru categoriile AM, A1, A2 şi A, testul cuprinde 20 întrebări, timpul de soluţionare fiind de 20 minute. Se declară «admis» candidatul care răspunde corect la cel puţin 17 întrebări;"
Testul practic consta in parcurgerea unui traseun in poligon si conducerea in oras.
Notiunile generale si specifice din care se da testul teoretic sunt prevazute la art.10 din ordinul citat.

| JohnnyBi a răspuns:

A2 nu este pentru 125. daca ai permis si nu stii asta esti tare nauc.
A1 este 125
A2 este pana in 25 kW (46 cp) indiferent de cmc, atat timp cat motocicleta cu masa proprie nu depaseste 186 kg parca.

categorie noua, TOT nou. legislatie, practica, examene. poza la politie ramane aceeasi daca cea de pe permisul actual este recenta.
deci:
1. faci dosarul, te inscrii, faci toate actele facute si la B
2. termini saptamana (eh.) de legislatie si te duci la poligon. 14 ore in poligon, 10 ore in trafic cu instructor pasager.
3. termini orele practice, te duci depui dosarul.
4. dai examenul teoretic si te programeaza la practic.
5. acolo ai 2 probe. poligonul, impartit in 2 probe (indemanare si viteza) si traseu. le iei, iti ia permisul si iti da dovada. se adauga pe permis categoria nou obtinuta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci scoala de soferi, dai examen la fel ca la B

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Aceeasi procedura si costuri ca si la B.

| LucianP a răspuns:

Pai cum spun ei, mai faci o data scoala de soferi, dar pentru categ A2,(motociclete sub 500cc), dai sala, apoi poligon, gasesti pe youtube nenumarate video cu persoane care dau poligon, si poti sa iti faci o idee.

| iuyugu a răspuns:

Mai faci odata scoala