| mgtow a întrebat:

Salut in Romania e necesar sa ai macar studiile minime de 8 clase adica Diploma (pentru a fi sofer de camion sau trailer)? Carnet amwinking pentru a conduce C, C+E

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Nu ti se cere nici un act care sa dovedeasca ce scoala ai terminat tu. Inainte stiu ca se cere diploma de la ultimul nivel de studii terminat adica liceu sau 8 clase sau ce avea fiecare. Acum nu ti se cere decat : Cazier, Copie CI, Copie Permis de conducere, Aviz Psihologic si aviz medical, chitanta privind plata taxei de examinare, chitanta privind plata permisului de conducere (in avans) iti mai trebuie o cerere tipizata pe care o completezi si cele 2 fise de scolarizare ( cate una pentru fiecare categorie adica una pentru C si alta pentru C+E ) si 2 poze color 4X3 cm si cam asta este tot ce ai nevoie la dosarul pe care il depui la SRPCIV.

2 răspunsuri:
| cornculapte a răspuns:

Nu trebuie sa ai studii ca sa ai permis de conducere. Oricine poate sa faca scoala de soferi, atata timp cat stie sa citeasca. Nu are nici o legatura o scoala cu alta. Carnet iti trebuie si atat.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Nu e nevoie sa ai toate clasele...important e sa stii sa inveti si ca te vei descurcahappy baftahappy