| valentingb a întrebat:

Persoanele care au deja carnet de sofer categori C, CE si nu au 21 de ani impliniti, pot conduce camion? Dar cei cu D,DE, pot conduce autobuz daca nu au 24 de ani? Care sunt deja angajati,raman fara paine? Daca mai aveti detalii, va rog sa le scrieti.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 203/2012 nu poate retroactiva, respectiv nu se aplica celor care au obtinut permisele de conducere anterior intrarii in vigoare a acestei legi(19.01.2013), asa ca acestia isi pastreaza permisele si se pot folosi de ele. Nu va ramane nimeni fara paine din aceasta cauza.
Ar insemna sa se incalce 2 principii importante in drept: principiile neretroactivitatii legii si cel al drepturilor castigate.

| valentingb explică (pentru Ioandelasal):

M-am linistit. Va multumesc mult! Poate va supar cu intrebarea, nu trebuie neaparat sa imi raspundeti daca nu vreti si imi cer scuze daca indraznesc prea mult, v-am observat activitatea pe site si ma intrebam, sunteti avocat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru valentingb):

Nu sunt avocat, doar jurist.

| valentingb explică (pentru Ioandelasal):

Sunteti cel mai bun jurist, sunt sigur de asta. Va multumesc pentru raspuns.