| anonim_4396 a întrebat:

Salut
in urma cu o saptamana am achizitionat un audi A4 DIN 2001 90 CP
am fost foarte multumit pana am vazut ca in partea din spate dreapta am un "lac de acumulare"
Am citit postarile anterioare si am verificat acele scurgeri de sub baterie sunt curate nu am pic de mizerie iar mocheta din partea dreapta fata este uscata iar eu inca am apa in masina
Care poate fi problema? pentru ca eu nu pot sa o scot la capat si pe langa asta in masina a inceput sa miroase destul de urat

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil al un moment dat masina aia a suferit vreo dauna (mai mare sau mai mica) si nu se mai potrivesc toate elementele de caroserie.

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

oh go on volvo meu din 97 a suferit un accident in partea din spate, a fost botit putin, hayon-ul a fost indoit cu totul, nu numai tabla si nu mai zic de caroserie ca a fost putin bagata innauntru. a fost putin indreptat, nu de tot ce-i drept dar nici nu se cunoaste ca a avut accident, nu imi intra apa in masina pe nicaieri, chiar daca masina a avut de a face cu o inundatie si totusi e volvo, nu e audi, preaperfectele de ele, audi, venerati-le ca uite ce se intampla daca trec ceva ani. Scuze pentru atitudinea asta dar daca ma uit mai peste tot, oamenii mai au putin si incep sa se inchine la aceste masini! dar din cate vad: sunt mancate de rugina, motoarele trag dar nu prea, intra apa in ele ca dunarea-n mare, probleme tehnice ca la orice masina ce-i drept, tapiteria se cam desprinde, am vazut la majoritatea passat-urilor 2000+ cu interior din piele, de pe usi se desprinde pielea, naspa! si totusi sunt masini din 2000+ daca m-as uita la ce le mai vechi de 2000. daca ar fi sa-mi cumpar o masina nemteasca ar fi mercedes, nu altceva! si nici ala sa nu fie mai vechi de 2000!
practic, asta se intampla cand tot ce stii este vw si audi! laughing scuze dar e adevarat, pe toti care-i vezi ca vor sa-si cumpere masina zic : vreau sa-mi iau un audi a4 din, sau vreau un golf 4 sa vad poate gasesc. sau vreau un passat sau daca este bun un bmw dar nu vreau sa consume mult si intretinerea sa fie ieftina, unii chiar nu stiu ca in afara de audi a4, vw golf si passat nu mai exista si altele! Dar cate masini circula pe strada, pacat ca 50% dintre ele audi a4 si golfuri, 30% dacia si restul ce mai este pe acolo dar daca stam sa analizam situatia ne dam seama ca nu trebuie sa te iei dupa ce masini vezi pe strada! adica un golf 4 dupa cum ne-a explicat o data vrumvrum parca, spunea ceva de rugina mai peste tot, asta se aplica la toate cele nemtesti, dupa un timp rugina ajunge sa le inghita! motoarele care nu mai trag cum trebuie, care scot fum cat o dacia 1300 sau mai mult. Am vrut sa-mi iau audi a4 sincer dar cand am vazut masina ce o am acum mi-am schimbat radical parerea, nu stiam nimic despre volvo atunci, doar ca este cea mai sigura marca, am vazut dupa test ca are 400 000 km dar se tine foarte bine la drum, nu am gasit urme de rugina pe nicaieri, toate dotarile mergeau cum trebuie, nimic nu scartaie, nimic nu troncane, masina perfecta la 2000 de euro! mult mai avansata decat un a4, mai sigura decat un a4, mai ieftina la intretinere decat un a4, mai rentabila decat un a4, calitatea materialelor mult mai buna decat cea de pe a4 eh, cu toate astea spuse, sunt mandru de masina pe care o am si sunt mandru ca nu mi-am luat audi! sau mai rau un vw! ca puteam sa ma iau dupa Dorel din sat sa-mi iau golf si acum stateam si plangeam langa masina ca e plina de rugina si pot sa fac baie in portbagaj dar pacat ca apa este rece.
Nu tot ce zboara se mananca!

| suntserios a răspuns (pentru RB26DETT):

Te am inteles, ridici in slavi Volvo ala. Asa cum altii stiu numa de Golf asa si tu stii numai de Volvo. Am inteles ai avut noroc si ai luat o masina SH buna. Asa si eu am luat un Mitsubishi sh si in 4 ani nu am avut nici cea mai mica problema cu ea. Da asta nu inseamna ca nu poti avea noroc cand cumperi un Golf, un Audi sau un Passat. Totul tine de cum e intretinutat masina si daca e folosita corect. Nu mai generaliza ca nu e Volvo tau masina masinilor.

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Masina a fost cumparata de noua de catre un baiat cu varsta de 19 ani, cum poate unul de aceasta varsta sa aiba grija cu adevarat de masina? adica nu-si prea permite din cauza banilor, este ca si cum ai da de permis si-ti iei o masina noua la vreo 20 000-25 000 euro ca doar na, te-a ajutat tatal sa-ti iei masina, cum ai grija de ea? ca doar esti la facultate, pana iti gasesti si un job, moare masina langa tine ca nu i-ai mai schimbat aia, nu ai mai schimbat cealalta, a avut si un accident, are o gramada de km, are si o varsta, iti spun eu ca o alta masina sa fii trecut prin ce a trecut masina pe care o am acum, nu cred ca o cumparam, de exemplu un passat din 97 daca era sa fii avut trecutul masinii mele, nici nu mai ieseai cu ea pe strada, daca-ti mai pornea motorul macar.
La mitsubishi nu ai ce comenta, masini foarte fiabile, motoare foarte bune, mult mai bune decat audi [parerea mea]
Si nu am un fix cu volvo, stai calm, mai sunt marci pe care le apreciez, ca nu prea-mi plac cele germane, asta este alta treaba.
La o masina nu suport cand vad rugina peste tot, nu suport sa vad ca are interiorul din plastic, unde te uiti vezi numai plastic, nu-mi plac alea care troncane, nu-mi plac alea care sunt simple si reci, gen golf 4 si majoritatea vw, cum ar fi : golf, polo, passat, up, crafter, transporter t4 sau mai vechi etc...
La audi este mai ok dar tot acelasi design ca la vw, aceleasi motoare, acelasi beculet check engine mereu aprins. Ca veni vorba, in tarile straine, vw si honda sunt cele mai batjocorite marci, asta de posesorii de masini adevarate, nu de cei ce au skoda, opel/vauxhall, fiat etc...
Cand mercedes nu va mai copia designul exterior de pe volvo
Cand vw-urile nu vor mai avea problema cu check engine
Cand nemtii vor oferi si ei 'tehnologia' inventata de ei cum a oferit si volvo sistemele de siguranta
Cand nemtii vor face si ei masini mai fiabile [in afara de Mercedes, toate sunt in fundul clasamentului in ceea ce priveste fiabilitatea]
Cand mercedes isi va schimba designul interiorului pentru A class, C class si altele
Cand Bmw va avea costuri mici pentru piese si manopera
Cand Skoda nu va mai fi atat de galagioasa in spate cand prinzi ceva viteza
Cand masinile nemtesti vor rezista macar 15 ani fara rugina
Sa imi spui si mie, atunci imi voi lua o masina nemteasca!
Sincer acum, vreau un raspuns sincer! Ce este special la un golf 4 de unde merg tot aud, 'mama ce faine is golfurile', vreau sa stiu ce este asa special la masinile alea? Te rog, raspunde-mi la intrebare.
Cum poate o masina standard cu un design destul de inapoiat [copiat de pe a4 din 96] sa fie atat de apreciata?
La vw atat imi place, touran, tiguan, amarok si phaeton, in rest, toate sunt niste cutii de plastic pe roti

| anonim_4396 explică (pentru RB26DETT):

Cand Karl Benz fabrica automobile patronii de la Volvo nu erau nici macar nascuti.

| suntserios a răspuns (pentru RB26DETT):

In primul rand trebuie sa intelegi industria auto. Nu e chiar floare la ureche sa faci o masina de la 0 si sa aiba si performanta. Aia e globalizarea, apar grupuri mari de constructori care isi unesc fortele in cercetare si asa cum Audi face acelasi interior de 20 ani si si Volvo face masini care la exterior arata fix la fel.

Ma indoiesc ca Mercedes copi modele de la Volvo, sa fim seriosi.
Mercedes tocmai a schimbat radical interiorul la clasa A si C.
Bmw nu va face niciodata masini ieftine pentru ca e o marca premium care are ca target o clientela premium (si aici ma refer la masinile noi cumparate de cei ce isi permit, nu la toti cocalarii cu bmw de 20 ani inscrise pe BG)
Skoda e masina low cost, nu te poti astepta sa fie totul perfect. Dai 12. 000euro, primeste de 12.000 euro.

Stai tu linistit sunt masini nemtesti fara rugina. Un coleg de munca tocmai a renuntat la un golf 3 care arata perfect.

Golf e fain, ca au piese relativ ieftine, se pricep multi mecanici la ea, este un model raspandit, au motoare economice, ofera destule dotari, iar pretul cel putin a unui sh este decent.

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Mai decent este pretul unui volvo sh decat a unui golf sh si cel putin acel volvo poate fi un s60 de prin 2004 care bate pana si golf 6-7 overall oh go on
Eu nu m-am referit la interior cand am spus ca mercedes copie de la volvo, ci la exterior! uita-te la A class-ul asta iesit in 2013 si vezi ca semana cu v40-ul aparut in 2012.
'Bmw nu face niciodata masini ieftine pentru ca e o marca premium' volvo cum poate? volvo este de asemenea premium dar nu are masini ce sa coste sute de mii de euro, lasa-ma si macar volvo se afla in top 4 cele mai fiabile marci pe cand bmw de mana cu audi si vw in fundul clasamentului. Marketing-ul este de vina aici, oamenii cupara numai pentru ca vedeta x are masina din acea marca, pentru ca vecinu si-a luat golf si se da mare cu el pe cand masina este un dezastru dar nu vrea sa arate asta.
Sincer acum, mai fericiti sunt posesorii de volvo mai vechi de 2000 decat cei ce au o masina nemteasca mai noua de 2000, se vede pe fata fiecaruia asta! am un vecin care are un volvo 850 din 93 si este foarte foarte multumit de masina, nu ar da masina niciodata, mai am un vecin care si-a luat un vw jetta din 2008 doar pentru a se da mare ca in sfarsit are o masina mai buna decat a mea din 97, inainte avand un golf 4 si inainte de golf 4 o astra g, a schimbat masinile anul si masina! daca-mi iau un xc70 din 2003 asa ala isi ia ultimul tip de vw numai sa se vada el cu masina mai buna ca a mea, de ce isi ia masini cu 10 ani mai 'tinere' decat a mea? explica asta!

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, bravo lui, Dumnezeu sa-l ierte, trecutul e trecut, faza este ca mercedes este de foarte mult pe piata auto insa volvo a dezvoltat mai multa tehnologie in materie de siguranta fata de toate marcile auto la un loc, multe sisteme de stabilitate etc...
Mercedes a fost un fel de 'marca suprema' o data dar acum e vai de ea, uita-te la interioarele modelelor merc de azi, te uiti o data si a 2-a oara nici nu te mai apropii de el, uita-te la a class si c class, o bataie de joc cu acel ecran/tableta infipta in bord

| suntserios a răspuns (pentru RB26DETT):

Pai nu e logic sa iti iei masina cat mai noua? daca tie iti place sa umbli cu masini de 20 ani e problema ta, daca vecinului ii place sa aiba masina veche de 4-6 ani e ceva normal.

"volvo este de asemenea premium dar nu are masini ce sa coste sute de mii de euro" Nu pentru ca nu are un varf de gama, pentru ca nu este cerut. Volvo nu are un seria 7 sau o clasa S sau un A8 pentru ca nu se cer, iar restul modelelor noi nu sunt deloc acesibile, v40 trecand de 20. 000E varianta de baza. Asa ca stai tu linistit ca nici volvo nu face masini ieftine.

batem campii de acum la intrebarea omului

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai auzit de s80? o masina nu trebuie sa coste sute de mii de euro sa fie cea mai cea.
si decat sa-mi iau un audi a8 cu motor de 5-6 litri sa consume 2 galeti de benzina la 100 km mai bine-mi iau un s80 cu motor de 3 litri care nu-mi consuma mai mult de 10-12 si totusi am ceva putere sau un s60 care la motor de 3 litri ai 350 cai putere si parca 450 nm pe cand un mercedes E class AMG cu 450 cai putere si motor de 5 sau 6 litri si mai mult cuplu diferenta de la 0 la 100 km/h conta intr-o milisecunda dar na, e mercedes, este mult mai tare, atinge 100 km/h cu o milisecunda mai repede decat un s60 si na, costa o suta de mii de euro si ceva deci mai bine imi iau amg-ul ca este mult mai bun, si sigur intr-un accident cu un volvo eu voi fi mai bine protejat ca a costat mai mult masina, si a mea consuma mult mai putin pentru ca e cu tehnologie de aia germana, ma va costa foarte putin si ma va tine o viata masina [visele aluia care-si ia un AMG ] acum sincer, AMG dar de geaba. Daca volvo ar avea un fel de 'AMG' cum are mercedes sau M power cum are BMW sau rs cum are audi atunci le-ar face pe toate.

De ce imi plac mie masinile de 20 de ani? numai volvo imi plac vechi, celelalte sunt niste cotete de masini, uita-te la audi mai vechi, foarte urate, vw la fel, mercedes arata cat de cat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cere parerea unui tinichigiu.
Scapi doar cu o bere.
Ai o gaura pe undeva, sau un cheder care nu etanseaza si a plouat cam mult in ultima vreme.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Faci ce ar fi trebuit sa faci dinainte sa cumperi masina: Sa o duci in service(preferabil de marca sa fie, Audi) pentru o verificare minutioasa care costa cateva sute de lei, prea mult nu e depinde de masina.Cand cumperi masini vechi, cu km multi sau prea bune ca sa fie adevarate le testezi in service