| daniel_3204 a întrebat:

Salut la 14 ani am voie sa merge cu scuter cu motor de 49cm?

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Doar niste parinti inconstienti ar cumpara scuter unui copil de 14 ani...o fi el scuter dar trebuie sa stii semnele de circulatie si toate legile...

| FlorinDiablo a răspuns:

Da dar iti trebuiesc 12 ore de legislatie desi din cate stiu nu sunt obligatorii.

| LaYeR a răspuns:

Nu se mai poate, inainte de la 14 ani aveai voie dar acum trebuie sa ai 16 ani plus legislatie, adica un curs de mers pe scuter.In concluzie daca te prinde politia primesti amenda si bonus pana la scuter.

| cristianfrunza a răspuns:

NU. Trebuie sa faci cateva ore de legislatie si vei primi un fel de "atestat" prin care reiese ca ai urmat cursurile de legislatie rutiera.
P.S nu trebuie sa dai nici un test! Asa ca apucate sa faci legislatie (la o scoala de soferi bineinteles).