| gzackfn a întrebat:

am un scuter de 49cm cubi si as vrea sa stiu daca as putea merge cu el fara carnet?

Va rog raspunsuri serioase!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula legal pe drumuri publice fara permis de conducere, cel putin de categoria AM.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. N-ai voie decat pe drumuri necirculate sau proprietati private.
Codul Penal prevede la art 335, alin.1, închisoare doar pentru cei care conduc fără permis autovehicule: "Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani".
ATV, acronimul pentru All Terrain Vehicle, este un tip de autovehicul cu dimensiune si masa redusa conceput pentru a rula pe orice tip de teren.
Ca urmare, începând din 19 Ianuarie 2013, persoanele care nu deţin permise de conducere din nicio categorie nu mai pot conduce mopede, scutere, ATV-uri şi alte autovehicule dotate cu motoare de capacitate mică a căror viteză nu depăşeşte 45 de kilometri pe oră, iar capacitatea cilindrică nu este mai mare de 50 de centimetri cubi, decât după ce susţin un examen teoretic şi unul practic pentru obţinerea permiselor din categoria "AM" "A1" şi "B1".

| danutzu96 a răspuns:

Neaparat minim permis AM daca vrei sa circuli pe drumuri publice. Nu conduce fara permis ca fapta constituie fapta PENALA si te alegi cu dosar si cazier.