| anonim_4396 a întrebat:

La 18 ani m-am gandit sa imi achizitionez o masina second din Germania. Am de ales intre 2 break-uri cu porbagaj mare. Care ar fi mai buna dintre un Mercedes-Benz E 320 2001 W210 (motor 3.222 cm, 197 cai, cutie automata) si un Volkswagen Passat 2004 (motor 1900 cm, 131 cai, cutie automata) amandoua avand aproximativ 185. 000km si preturile aproximativ egale (2500-3000 euro). Astept cu caldura si alte recomandari.
Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vrei masini bune, la pretul indus de tine in intrebare, mergi la un showroom unde vand masini de ocazie, iti deschide catalogul si alegi masini inmatriculate cu revizia la zi in stare buna. Decat sa iti bati capul cu unu care nu are toate actele apoi faci drumuri si multi nervi.

| AgathaRo a răspuns:

Kilometrii aia sunt putini pentru vehicule rulate in mama nemtia. Cutii automate auoleu. Nu-ti lua Mercedes ca platesti impozit in 2 ani cat toata masina. O masina pentru inceput e numai buna cu o putere mai mica sa nu zboare. Gasesti renault twingo numa bun, piese ieftine, consum mic.

| steatorou a răspuns (pentru AgathaRo):

De ce spui ca nu sunt bune cu cutii automate?

| AgathaRo a răspuns (pentru steatorou):

Unde mai e placerea sofatului? Motor puternic cutie automata. Trebuie sa simti masina sa fii una cu ea.

| RB26DETT a răspuns (pentru AgathaRo):

In sfarsit mai vezi si oameni adevarati in lumea asta mare! Imi place cum ai raspuns aici! referitor la intrebare eu cred ca e cam mult sa ai masina de 200 de cai pe la 18 ani sau vrei sa sfarsesti Doamne fereste intr-un alt autoturism, un stalp un copac sau magazinul de la coltul strazii? eu stiu ce inseamna incepator cu masina puternica, cunosc o persoana ce a ajuns in stare critica dupa un accident la o saptamana dupa ce si-a luat un bmw X6 nou! cu motor de 3.0, permisul il avea de 4 luni, s-a vazut in asemenea masina si s-a dat mare ca doar na are masina puternica baiatul si asa a ajuns sa i se declare ca masina are dauna totala, a sfarsit intr-un magazin si baiatul in spital, in coma si gandeste-te ca ala a avut masina din 2014 tu iti iei din 2001 la o faza de aia ti se face masina acordeon!

| AgathaRo a răspuns (pentru RB26DETT):

O masina mai slaba pana intampini fenomene acvaplanare, polei, zapada. Dupa 1 an daca le-ai prins si ai avut obstacole, dumnezei, retardisme in trafic poti lua un avion cu reactie.

| biaNk6 a răspuns:

AgathaRo nu zice rau - trebuie sa tii cont de multe chestii cand iti alegi masina; ca sa calculezi inmatricularea intra pe : http://static.anaf.ro/......_2014.html Apoi iti mai trebuie RCA si iti recomand inca un calculator, aprox. la fel ca ala de la ANAF, dar de la un broker sigur: http://romasig.ro/ Vezi ca daca inmatriculezi masina pe numele tau o sa platesti o asigurare muuuuult mai mare; mai bine pui masina pe numele tatalui tau.

| AgathaRo a răspuns (pentru biaNk6):

Taxa de inmatriculare zici pana in 5000 lei, impozitul anual care il platesti la bugetul local. Motorarele pana in 2000 cm3, impozitul este de 200 lei pe an, cele de 2000-2400 cm3, 900 lei pe an, ce depaseste 2400-3000 cm3 platesti cam 6000lei pe an. Nu-i de neglijat factorul asta. Crezi ca se vind ca e rentabil sa il tii? Unde mai e asigurarea RCA, eu la motor de 1.2 benzina anul trecut am platit 950 lei pe an... 1.2 domne! De aia am vandut masina. In schimb am alta masina pe numele la fratele meu care e de 1.9, impozit 200 lei pe an, rca e 360 lei pe an.

| steatorou a răspuns (pentru AgathaRo):

De ce costa mai putin daca masina e pe numele tatalui/fratelui?

| AgathaRo a răspuns (pentru steatorou):

Varsta in primul rand este un factor, in 2 luni fac 24 ani, probabil o sa obtin o reducere semnificativa de -40%,-50%, dar totusi nu-i de ajuns. Cu 130+mii in trafic de 2 ani de zile de cand am permisul am intampinat de toate, fara incident in trafic.

| steatorou a răspuns:

Atunci sa spunem ca tot un volkswagen passat sau un merc e class, dar cu cutie manuala si ceva peste 100-120 cai. Tocmai asta este si ideea sa aiba ceva mai multi calutiwinking.
@Șofer: La showroom in Romania te refereai, nu?

| mgtow a răspuns (pentru steatorou):

Da, puteai sa dai replica dar noroc ca m-am uitat acum. Acolo e seriozitate maxima, zice ce taxe ai de suportat si nu e nevoie de multe acte sa primesti cheia masinii.