| armand3004 a întrebat:

Mercedes Benz CLS 350 (2005) sau Volkswagen Phaeton 3.2 benzina (2004)?

Răspuns Câştigător
| Rolandgl a răspuns:

Tot vorbea cineva de oameni experimentati in masini...Eu am prieteni care au CLS 350 si unul care are Phaeton dar motorina. Ce stiu sigur e ca mercedesul nu se mai fabrica asa cum era el...Eu unul nu as cumara asa ceva. Ambii prieteni au avut probleme cu cutia la CLS si au intrat foarte multi bani in ele. unuia i s-a blocat cutia in viteza 2 de ex..si a trebuit sa ruleze cu ea vreo 70 km pana acasa cu 30 km/h. Pe celalalt l-a lasat cutia in treapta 3. Atentie---MAREA problema cu masinile cu cutie automata este schimbul de ulei. Daca nu are schimbul facut la timp in cutie sa formeaza pilitura pentru ca ungerea nu se mai face corect si de aici apar problemele. Spun asta din experienta personala ca si eu am avut un E270din 2003 si nu a avut uleiul schimbat la timp. Eu nu am stiut si am cheltuit 7000 de euro cu reparatiile la ea. Si altceva, eu nu cred km la CLS sub nici o forma. La noi practica asta de a da km inapoi se duce pana la nesimtire pentru ca se vede din poze ca masina a fost vopsita la pielea din interior. Faci asa: media de rulaj la o masina, mai ales adusa dintr-o tara care are autobenzi poate di undeva intre 30.000-35.000 km/an. Inmulteste anii sa zicem cu 30.000 si vezi cam despre ce e vorba si ce km iti da. La km astia masina ar fi trebuit sa fie noua. Parerea mea e ca nu ar trebui sa alegi niciuna. Mai intai faci si un calcul la ce impozit o sa platesti pentru un motor de peste 3000 cm3. Si pentru persoana care a postat Phaetonul cu GPL pe el..RUSINICA! Cum sa iti iei ditamai masina si o tii pe GPL? Autonomia motorului care a fost schimbat pe GPL este mai scazuta decat cea pe benzina. Asa ca la VW nu am incredere in motor, chiar daca e mare. Mai lipsea sa fie cu volan pe dreapta si inscris pe Bulgaria si le avea pe toate

8 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Nu te lua dupa neexperimentati din astia de pe TPU care intreaba ce motor arelaughingEu iti recomand CLS e cu un an mai tanar, au caroseria buna, motoarele bune, si 3.5 vs 3.2.Sunt cam in aceeasi categorie, dar pentr lux si rafinament Mertul.Presupun ca ambele sunt automate.

| bogz a răspuns:

Mergi pe Mert frate e misto rau, nici nu te uita.66 mii km vs 170 de mii e clar.

| IMC90 a răspuns:

Depinde ce motor are fiecare...

| armand3004 explică (pentru IMC90):

Mercedes CLS 350, dupa cum spune si denumirea, are motor 3.5 benzina, iar despre Phaeton scrie in intrebare.

| IMC90 a răspuns:

Pai atunci normal ca Mercedes... Nici nu se pune problema
Doar ca iti trebuie bani sa intretii asemenea masina, iti dai seama ce accize sunt pe motoarele alea (nu mai vorbim de consum)

| armand3004 explică (pentru IMC90):

Calculele le-am facut deja, sunt indecis la model.

| Niiiicu a răspuns:

Mie imi place mercedesul...big grin