| nicusor222 a întrebat:

La cati km sa schimb distribuția? Skoda Octavia 2 motor 1.9.

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Ori o faci calumea ori iti bati joc de ea
daca vrei sa faci o treba buna
incearca sa ii schimbi toti secmentii
sa ii schimbi si tot uleiul
sa ii schimbi si supapele atat de admisie cat si de evacuare
sa ii schimbi semeringurile de la tacheti
sa ii schimbi si garnitura de la chiuloasa
sa ii schimbi si cablurile de la aprindere
sa ii cureti pistoanele in cap de calamina
sa speli si rezervorul bine bine de tot
vezi ca rezervorul se poate da jos
sa ii schimbi tote filtrele
sa ii schimbi flansa stabilizatoare arcurile buxele si flansele din capetele amortizorelor
apoi pe la directie cam tot sa pui nou
si nu uita sa ii schimbi toate furtunele cu altele originale nou noute
ca daca iti plezneste furtunul de la apa ramai cu masina in drum

nu uita de discul de ambreaj! ambreajul!

si daca tot schimbi tu schimba si rulmentii de la roti plus cauciucurile pune dinalea de multi sezon pentru toate anotimpurile

schimba si placutele de frana si sabotii

daca tot faci o treba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pe ce e, daca e pe benzina se schimba mai des, 80000-90000 km gen

| CosminGK a răspuns:

In functie de km si ani. Daca ai x km dar ai 10 ani se schimba. Cureaua in timp imbatraneste.