| nicusor222 a întrebat:

La cati km sa schimb distributia? Skoda Octavia 2, motor 1.9.

4 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Un mail de la SKODA CEHIA- trageti concluziile singuri-

On 12th of March, we received your email in which you ask for service plan for your Skoda Octavia II, chassis number
Service interval for change of timing belt (motorization 1, 9 TDI, engine BXE with PD) is 150.000 kilometers and tension pulleyin 300.000 kilometers. Next service intervals you can find in Service Schedule, which you can buy from authorized service center
in Romania.

Please see below few of those intervals:

Service control in 15.000 kilometer /1 year - whichever comes first
Every 60.000 kilometers - DSG gearbox (replace oil and oil filter), replace oil in Haldex
Every 60.000 kilometers or after 2 years (replace dust and pollen filter)

Every 60.000 kilometers or after 4 years (replace sparking plug)
Every 90.000 kilometers (replace air filter pad)
Every 150.000 kilometers (replace timing belt)
After 3 years and then every 2 years (brake fluid)

Best regards,

| zilog a răspuns:

Exista riscuri sa iti distruga masina daca nu are experienta mercanicul
vezi unde mergi!
pentru ca exista si malcpraxis la schimbarea distributiei
mai bine dai un ban la un service srios cu contract
factura
garantie
spui ca iti trebuie factura proforma
ca sa nu zica sa le dai banii la negru sau ca nu au umblat ei la distributie
si ca tu te-ai dus sa iti schimbe dor bujiile

| Unsfatbun a răspuns:

In mod normal, se schimbă la 90 de mii.
Mecanicii spun că ar duce chiar până la o sută de mii de km, însă este riscant, deoarece odată ce s-au rupt cureaua, s-a ales praful de motor.

| ClaudiuRICSDIE a răspuns:

5 ani sau 80. 000km